Facebook Google+ Twitter

Warszawa: Odznaczono harcerzy z Szarych Szeregów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-26 21:48

Na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono odznaczenia kilkunastu harcerzom z Szarych Szeregów. Pośmiertnie Krzyż Komandorski z Gwiazdą Odrodzenia Polski otrzymali także między innymi Jan Bytnar "Rudy", Maria Wocelewska i Tadeusz Zawadzki "Zośka". W imieniu prezydenta odznaczenia wręczał szef jego kancelarii Władysław Stasiak.

Komendant ZHP Małgorzata Sinica zwracając się do kombatantów podkreśliła że to "dzięki nim harcerska służba nabrała szczególnego znaczenia, a harcerskie przyrzeczenie służby Bogu i Ojczyźnie jest dla młodych harcerzy wyjątkowo ważne."

Obecna na uroczystości Bronisława Romanowska-Mazur w czasie wojny była przyboczną drużyny "Las" w Warszawie - malowała hasła niepodległościowe, w powstaniu włączyła się w działania konspiracji. Jak podkreśla etos Szarych Szeregów niesie dla polskiej młodzieży przesłanie patriotyzmu i poszanowania wszystkiego co polskie.

Jutro mija 70. rocznica przejścia Związku Harcerstwa Polskiego w stan konspiracji pod nazwą Szare Szeregi. Historycy oceniają, że w Szarych Szeregach służyło 30 tysięcy harcerzy. 4,5 tysiąca z nich poległo w czasie wojny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.