Facebook Google+ Twitter

Warszawa: Otwarcie Muzeum Chopina

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-01 11:31

To ma być najnowocześniejsze muzeum biograficzne w naszej części Europy. W samo południe w Warszawie zostało uroczyście otwarte Muzeum Fryderyka Chopina. W wydarzeniu wziął udział m.in. prezydent Lech Kaczyński.

Prezydent podczas ceremonii otwarcia Muzeum Fryderyka Chopina podkreślił niezwykłą potrzebę istnienia tej instytucji. Według Lecha Kaczyńskiego, dzisiejsze wydarzenie jest przykładem prowadzenia polityki historycznej, którą należy promować.

W ocenie prezydenta Fryderyk Chopin zajmuje szczególne miejsce w szeregu polskich wybitnych muzyków. - Mimo że kompozytor większą część życia przeżył w czasach, kiedy nie było Polski na mapie, jego dzieła zachowały polsi charakter.- podkreśla prezydent. Lech Kaczyński pogratulował ministrowi kultury godnego uczczenia 200. rocznicy urodzin artysty. Według Kaczyńskiego Rok Chopinowski jest doskonałą okazją do promowania polskiej kultury. W 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina w Warszawie, zostało otwarte gruntownie odremontowane Muzeum kompozytora.

Multimedialne ekspozycje, dotykowe ekrany, konstrukcje ze stali i świecących paneli - tak wygląda Muzeum Fryderyka Chopina po remoncie. Według zapowiedzi, będzie to prawdziwy przewrót w myśleniu o muzeach. Na powierzchni ponad 4 tysięcy 600 metrów kwadratowych umieszczono ekspozycje dotyczące życia i twórczości artysty. Zwiedzający sami będą przechodzić przez nowoczesne sale i decydować, które etapy życia Fryderyka Chopina będą chcieli poznać.

W muzeum będzie można zobaczyć, jak mieszkał Chopin, posłuchać jego utworów czy też poznać zapach ulubionych kwiatów. Przewidziane są równiez atrakcje dla najmłodszych. Dzieci będą mogły ułożyć puzzle na dotykowym ekranie i bawić się w zatrzymywanie nut uciekających z pięciolinii. Najwięcej kontrowersji ma wzbudzać sala poświęcona śmierci kompozytora, w której będzie można zobaczyć pośmiertną maskę artysty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.