Facebook Google+ Twitter

Warszawa: Otwarcie Muzeum Chopina

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-01 13:49

Minister kultury Bogdan Zdrojewski wyraził nadzieję, że nowe muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Rok Chopinowski poprawią naszą wrażliwość estetyczną i muzyczną.

Odremontowane Muzeum i otwarto w 200. rocznicę urodzin kompozytora. W multimedialnych salach wystawowych barokowego Zamku Ostrogskich będzie można zobaczyć, jak mieszkał Chopin i posłuchać jego utworów.

Bogdan Zdrojewski powiedział podczas uroczystości, że kompleks na Powiślu to najnowocześniejsze muzeum biograficzne w Europie, a może i na świecie. Szef resortu kultury zaznaczył, że muzeum w oryginalny sposób prezentuje spuściznę kompozytora romantycznego i łączy ją z nowoczesnością.

Według Zdrojewskiego, obiekt to coś więcej, niż placówka muzealna - mają się tam odbywać spotkania kulturalne i akcje edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Zdaniem ministra, wielkiemu kompozytorowi, blisko związanemu z Warszawą, należy się takie miejsce.

Także Prezydent Lech Kaczyński podczas ceremonii otwarcia Muzeum Chopina podkreślił niezwykłą potrzebę istnienia tej instytucji. Według prezydenta dzisiejsze wydarzenie jest przykładem prowadzenia polityki historycznej, którą koniecznie trzeba promować.

Zdaniem Lecha Kaczyńskiego, Fryderyk Chopin zajmuje szczególne miejsce w szeregu polskich wybitnych muzyków. W ocenie prezydenta, jego dzieła zachowały polski charakter - mimo że kompozytor większą część życia przeżył w czasach, kiedy nie było Polski na mapie.

Prezydent Kaczyński pogratulował ministrowi kultury godnego uczczenia 200. rocznicy urodzin kompozytora. Według Kaczyńskiego Rok Chopinowski jest doskonałą okazją do promowania polskiej kultury.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.