Facebook Google+ Twitter

Warszawa. Oznakuj swojego zwierzaka

W stolicy rusza akcja czipowania psów oraz kotów, której celem jest zapobieganie bezdomności zwierząt. Akcję prowadzi Biuro Ochrony Środowiska m. st. Warszawy. Znakowanie zwierząt do 15 grudnia 2010 roku jest bezpłatne.

Dog niemiecki / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Great_Dane_600.jpg&filetimestamp=20070525124954Właściciele czworonogów, którzy do 15 grudnia zgłoszą się do jednej z 112 przychodni weterynaryjnych w stolicy, będą mogli bezpłatnie oznakować swojego pupila. Urzędnicy przewidują, że do końca 2010 roku zaczipowanych może zostać 11 tys. zwierząt.

Znakowanie polega na wszczepieniu czipa wielkości ziarenka ryżu. Umieszczany podskórnie czip posiada niepowtarzalny numer i pozwala na znalezienie właściciela oznaczonego czworonoga. Właściciel, który zdecyduje się oznakować psa lub kota otrzyma od weterynarza potwierdzony wniosek o elektroniczne oznakowanie psa/kota. Następnie dane czworonoga i jego właściciela zostaną umieszczone w międzynarodowym rejestrze Safe-Animal.

Do 2009 roku dane na temat zaczipowanych zwierząt gromadzone były elektronicznej bazie AnimalUM, w której znajdowały się informacje dotyczące czworonogów z m. st. Warszawy. Aby zwiększyć szansę na odnalezienie zwierząt, władze stolicy zdecydowały się na przekazywanie danych do Międzynarodowej Bazy Danych Safe-Animal. Osoby, które zaczipowały psy lub koty na własny koszt, a dane nie znajdują się jeszcze w rejestrze Safe-Animal mogą zamieścić wpis poprzez stronę internetową www.safe-animal.eu lub zgłosić się do Wydziału ds. zwierząt Biura Ochrony Środowiska UM. Urzędnicy bezpłatnie zamieszczą wpis w międzynarodowej bazie.

Aby bezpłatnie oznakować czworonoga należy:
- wypełnić wniosek o wykonanie zabiegu elektronicznego znakowania psa/kota
- okazać dowód osobisty
- przedstawić dokument potwierdzający prawa do zwierzęcia (książeczka szczepień, rodowód).
Urzędnicy stołecznego ratusza przypominają, że tylko zaczipowanie zwierzęta mogą podróżować po krajach Unii Europejskiej.

Źródło: um.warszawa.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Swojego psa "zaczipowałem" dwa lata temu - bo chyba wtedy rozpoczęła się w Warszawie akcja. Czip jest wstrzykiwany przez dość grubą igłę w okolicę szyi, pod skórę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.