Facebook Google+ Twitter

Warszawa. Palma z ronda de Gaulle'a obchodzi swoje urodziny

Dokładnie osiem lat temu na rondzie de Gaulle'a stanęła palma. Na początku budziła wiele kontrowersji, dziś stanowi ważny punkt orientacyjny nie tylko dla zwiedzających miasto.

Palma ma około 15 metrów wysokości. / Fot. Creative Commons http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Joanna_Rajkowska_Palma.JPG&filetimestamp=20080224140915 Palma stanęła na warszawskim rondzie w ramach projektu "Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich" Joanny Rajkowskiej. Autorka projektu przyznaje, że geneza tego pomysłu sięga jej podróży do Izraela w roku 2001 i próby uświadomienia sobie i innym czym są dla Warszawy Aleje Jerozolimskie. Postawienie palmy na jednym z głównych rond w stolicy miało być także pewnym eksperymentem społecznym. Miał on wykazać czy Polacy potrafią zaakceptować tak obco kulturowo element.

Palma ma około 15 metrów wysokości. Wykonana jest ze sztucznych tworzyw i naturalnych materiałów. Jest wodoodporna. Metalowa konstrukcja obciążona betonowymi prefabrykatami ma zapewniać jej stabilność.

Autorka długo starała się o zgodę na jej postawienie, gdyż projekt wzbudzał wiele kontrowersji. Potem pojawiły się także problemy z wygaśnięciem zezwolenia i zniszczeniem palmy.

W październiku 2003 Instytut Badań Rynku i Opinii SMG/KRC przeprowadził sondaż, w którym 75 proc. warszawiaków opowiedziało się za pozostawieniem palmy na warszawskim rondzie.

Latem 2007 roku palma przeszła remont. Wymieniona została kora na pniu i liście. Skontrolowano także stan śrub, a konstrukcję zabezpieczono przed korozją.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Warszawska palma dała początek całemu przemysłowi palmowemu. Być może już nawet nie jest największa w kraju :).
No cóż, pod Śnieżnikiem Czesi postawili pomnik słonia.
Czy czasem nie pora na strusia pod Sejmem. Oczywiście w piasku .... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.