Facebook Google+ Twitter

Warszawa. Park Skaryszewski - najpiękniejszy polski park

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-12-18 18:49

Warszawski park Skaryszewski zwyciężył w czwartej edycji konkursu Briggs&Stratton na Najpiękniejszy Polski Park. Sukces jest tym większy, że w europejskiej edycji konkursu - Best Park 2009 - „Skaryszak” zajął trzecie miejsce!

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tancerka_Park_Skaryszewski_Warszawa.jpgStołeczny park pozostawił w pokonanym polu m.in. konkurentów z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch, o włos przegrywając drugie miejsce z Francją. Za to w polskiej edycji był bezkonkurencyjny. Jury, w skład którego weszli między innymi przedstawiciele miast-laureatów z lat ubiegłych, oceniało kandydatury pod kątem stanu utrzymania zieleni i infrastruktury, funkcjonalności parku czy dodatkowych atrakcji.

- 104 lata czekał „Skaryszak” na ten tytuł, aż wreszcie się doczekał - skomentował z uśmiechem wyniki konkursu Robert Szymański, zastępca dyrektora Zarządu Oczyszczania Miasta, opiekuna parku Skaryszewskiego. Podkreślił przy tym różnorodność oraz bogactwo przyrodnicze i kompozycyjne parku, które przejawia się w malowniczym układzie dróg, ciekawych planach widokowych i bogatej szacie roślinnej.

- Park Skaryszewski jest jednym z niewielu, gdzie układ przestrzenny nie został zmieniony od chwili jego powstania - powiedział Paweł Lisicki, zastępca dyrektora Biura Ochrony Środowiska. - Nagroda jest także wyróżnieniem dla miasta stołecznego Warszawy, jego działań w stosunku do wszystkich terenów zielonych. Obraz terenu przyrodniczego stolicy zmienia się. Widać działania rewitalizacyjne i inwestycyjne miasta w stosunku do parków - Żeromskiego, Krasińskiego czy Dreszera.

- Wymyśliliśmy ten konkurs, by uświadomić ludziom, że piękne tereny zielone są nie tylko w albumach z fotografiami z wielkich metropolii, ale także blisko nich, czasem tuż pod oknem, czego dowodzą zwycięzcy poprzednich edycji (Zamość, Żywiec i Łódź). Dlatego kandydatury mogą zgłaszać wszyscy, nawet młodzież i dzieci - powiedział Paweł Konefał, przedstawiciel pomysłodawcy konkursu. - Tegoroczne zwycięstwo parku warszawskiego cieszy podwójnie, bo i w europejskiej edycji naszego konkursu znalazł się bardzo wysoko - dodał.

Laureat otrzymał główną nagrodę pieniężną w wysokości 5 000 zł oraz profesjonalną kosiarkę spalinową z silnikiem Briggs&Stratton. Będzie się mógł także posługiwać tytułem Najpiękniejszego Polskiego Parku, który jest zastrzeżony wyłącznie dla zwycięzców konkursu. Tytuł ten to nie tylko prestiż, ale także możliwość nawiązania kontaktu z innymi zwycięzcami konkursu z lat ubiegłych, zarówno z Polski jak i Europy, np. w celu wspólnej promocji.

***

Park Skaryszewski to miejsce sprzyjające rozmaitym formom wypoczynku, poznawaniu przyrody, historii, obcowaniu ze sztuką. To plenerowa galeria przyrodnicza i artystyczna. „To właśnie w „Skaryszaku” dzieci karmią wiewiórki, miłośnicy joggingu trenują formę, starsi mieszkańcy odpoczywają przy szumie drzew, nowożeńcy odbywają sesje fotograficzne, a zakochani poznają smak pierwszych pocałunków wśród woni ogrodu różanego” - powiedziała Anna Pisarczyk, opiekująca się Skaryszakiem z ramienia ZOM. Do parku można wygodnie dojechać ze wszystkich stron Warszawy - mieszkańcy przyjeżdżają tu na spacery nawet z odległych dzielnic.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.