Facebook Google+ Twitter

Warszawa. Patchwork ku pamięci zmarłych na AIDS

Już po raz trzeci z inicjatywy Zjednoczenia na rzecz Żyjących z HIV/AIDS "Pozytywni w Tęczy" rusza akcja szycia patchworku. Projekt ma na celu uczczenie pamięci zmarłych na AIDS. Dzieło będzie można obejrzeć już w połowie maja na Memorial AIDS Day 2011.

 / Fot. Angelsmiralles, GNU C.C 2.0Akcja szycia patchworku, organizowana już po raz trzeci, ma celu przede wszystkim uświadomienie ludziom zagrożenia, jakie niesie za sobą zarażenie wirusem HIV. "Pozytywni w Tęczy", jak mówi prezes organizacji Paweł Kalinowski, chcą głośno mówić o tym, jak zapobiegać przenoszeniu się wirusa, a także o tym, że zakażeni żyją wśród nas.

Organizacja chce także namówić do badań na obecność wirusa HIV we krwi. Jak podają statystki w Polsce żyje nawet 60 tys. ludzi nieświadomych swojego zakażenia. Często ludzie dotknięci chorobą, muszą ją ukrywać, by nie spotkać się z dyskryminacją. Zdarza się, że nawet lekarze boją się zakażonych. Organizacja chce pokazać, że czas już zaakceptować chorobę i przestać się bać o niej mówić.

Życie z HIV - społeczne samobójstwo?

Dobrą do tego okazją jest właśnie Memorial AIDS Day 2011, którego obchody odbędą się 15 maja w Warszawie. Tego dnia patchwork zawiśnie w tunelu Dworca Śródmieście. Zapłonie także tysiąc świec, by uczcić pamięć osób zmarłych na AIDS w 2010 roku. Znicze będą rozdawane przechodniom, aby oni także zechcieli wspomnieć tych, którzy odeszli.

Jak podaje warszawa.gazeta.pl patchwork szyją wolontariusze. Do akcji zgłaszają się nie tylko organizacje zajmujące się HIV, ale także fundacje i osoby prywatne. Każdy uczestnik może uszyć element patchworku o wymiarach metr na metr. Wszystkie zostaną zszyte w całość, a następnie będą przez jeden dzień zdobić podziemia Dworca Śródmieście.

Nie czekaj, zgłoś się! Trwa konkurs Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.