Facebook Google+ Twitter

Warszawa: Piloci rządowych samolotów świętują

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-26 16:45

Swoje święto obchodzą dzisiaj piloci rządowych samolotów. Jednostka wojskowa, w której służą, czyli 36. Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego w Warszawie, obchodzi właśnie 65. rocznicę powstania.

Z tej okazji na krótką ceremonię na wojskowe lotnisko Okęcie przyjechali pasażerowie rządowych maszyn - przedstawiciele prezydenta, premiera, ministra spraw zagranicznych oraz korpusu dyplomatycznego.
Zwierzchnik lotników minister obrony Bogdan Klich składał im życzenia i dziękował za służbę. Najlepsi żołnierze z jednostki zostali nagrodzeni. Obecnie 36. specpułk dysponuje dwoma wysłużonymi Tupolewami dla VIP-ów, przy czym jedna z maszyn do końca lipca jest na przeglądzie generalnym. Do dyspozycji polityków są też cztery mniejsze Jaki, ale każdy z nich ma już ponad 30 lat a ich zasięg jest niewielki.Właśnie ze względu na stan floty w zeszłym roku z pułku odeszło kilku doświadczonych pilotów.

Szef sztabu pułku podpułkownik Dariusz Sienkiewicz zapewnia jednak, że braków kadrowych nie ma. -Odeszła znaczna część pilotów, ale pozyskaliśmy trzech pilotów z innych jednostek, a trzech kolejnych młodych pilotów przyszło do nas po ukończeniu szkoły oficerskiej w Dęblinie - powiedział podpułkownik Sienkiewicz.
Nadal nierozwiązana pozostaje natomiast sprawa zakupu nowych samolotów dla vipów. Rząd miał wziąć w leasing dwa Embraery 170 Polskich Linii Lotniczych LOT, ale ta transakcja stanęła właśnie pod znakiem zapytania. Nie wiadomo też, czym zastąpić wysłużone Jaki-40.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Miałem okazję służyć w tym pułku, jeszcze za komuny. Jak 40 już wtedy był przestarzałą maszyną, niemniej jednak bardzo wytrzymałą. Pełne dwa lata wojska wspominam, jak nieco przydługie wczasy, ale sanitariusze zwykle nie mają złych wspomnień.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.