Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25959 miejsce

Warszawa. Plac Defilad zmieni swój wygląd

Jest już nowy projekt zagospodarowania przestrzennego placu Defilad. Teren wokół PKiN wykorzystany zostanie jako centrum usługowo-handlowe, kulturalne, biurowe i mieszkaniowe. Po jego północnej stronie ma stanąć Muzeum Sztuki Współczesnej.

projekt / Fot. materiały inwestoraObszar objęty planem, położony jest w centrum Warszawy, między ulicami: Emilii Plater, Świętokrzyską, Marszałkowską i Alejami Jerozolimskimi. Są to głównie puste przestrzenie w otoczeniu PKiN. Po likwidacji Kupieckich Domów Towarowych, Urząd Miasta, który jest autorem projektu postanowił tak zagospodarować teren placu Defilad, aby nadać centrum stolicy wielkomiejski charakter.

Dlaczego musiał powstać nowy plan?

W 2006 roku został zatwierdzony plan zagospodarowania przestrzennego placu Defilad. Zakładał on powstanie niższej zabudowy, brak wieżowców, by Pałac Kultury nadal był najwyższym budynkiem w stolicy.

- Przez cztery lata nie zgłosił się żaden inwestor. Plan nie odzwierciedlał ich oczekiwań ani oczekiwań większości urbanistów i architektów. Planowana zabudowa miała zaburzyć integralność Parku Świętokrzyskiego z dwóch stron a Pałac Kultury miał pozostać bezwzgledną dominantą - mówi Tomasz Andryszczyk, rzecznik Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa.

Nowy wygląd placu Defilad

Nowy plan zagospodarowania przestrzennego placu Defilad zakłada znaczny wzrost gęstości zabudowy, czyli powstanie wielu nowych budynków, głównie wieżowców, co umożliwi bardziej ekonomiczne wykorzystanie miejskich gruntów. Powstanie pięć wysokościowców. Początkowo miało być ich sześć, jednak ostatecznie zrezygnowano z wieżowca w Parku Świętokrzyskim. Nie wiadomo jeszcze jaką wysokość będą miały ostatecznie. Na pewno będą dorównywać Pałacowi Kultury, a niektóre z mają być od niego wyższe i sięgać ponad 200 metrów. projekt / Fot. materiały inwestora

Budynek PKiN ma zostać w niezmienionej formie, jednak nie będzie już dominował nad miastem. Park Świętokrzyski ma być zachowany i powiększony od strony ulicy Marszałkowskiej. Utworzone zostaną nowe place i bulwary miejskie, fontanny, pasaże i ogólnodostępne dziedzińce. Dodatkowo na bulwarze wzdłuż al. Jerozolimskich, powstaną nowe ławki i kawiarenki sezonowe.

projekt / Fot. materiały inwestora
Na placu, niedaleko wyjścia ze stacji metra „Centrum”, powstanie specjalny budynek, o wyróżniającej się formie i wysokości do 45 m. Będzie to centrum informacji miejskiej i centrum promocji stolicy. W planach jest także podziemne połączenie stacji metra „Centrum” i Dworca Śródmieście.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

ROLAND
  • ROLAND
  • 02.09.2010 23:45

CO z wykupem działek od właścicieli???
Wyrolujecie wszystkich w kosmos???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za to na fotce 2 i 3 nie ma korków ;)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wątpię - wszystko zaraz zas... gołębie ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na makietach zawsze wszystko pięknie wygląda, ale czy uda się to przenieść w rzeczywistość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.