Facebook Google+ Twitter

Warszawa: Pogrzeb Marka Edelmana

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-09 11:52

W Warszawie trwają uroczystości pogrzebowe Marka Edelmana. Tadeusz Mazowiecki wspominał zmarłego jako strażnika pamięci o Drugiej Wojnie Światowej, a w III Rzeczpospolitej - strażnika zasad.

Dla byłego premiera był wzorem i oparciem. Tadeusz Mazowiecki podkreślił, że nie znał człowieka tak skromnego, który zrobiłby tak wiele i nie pozwalał o sobie mówić. Dodał, że Marek Edelman wolał mówić o innych. Podkreślał względność zasad w obliczu zagłady.

Mazowiecki wspomina, że Marek Edelman nie dał się skusić zaszczytom w PRL-u. Nie pozwolił, by Bund został wchłonięty przez PZPR. Jako strażnik pamięci dostrzegał względność życia w trudnych warunkach, na przykład w obozach koncentracyjnych.

W III Rzeczpospolitej był strażnikiem zasad - wspominał Tadeusz Mazowiecki. Walczył wtedy z nacjonalizmem i antysemityzmem. Wyobrażał sobie Polskę jako państwo demokratyczne i protestował gdy rzeczywistość była niezgodna z jego wyobrażeniami.

Przed Pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego zgromadzili się członkowie rodziny, przyjaciele, politycy i mieszkańcy Warszawy, którzy chcą oddać cześć Markowi Edelmanowi. Ostatni przywódca powstania w Getcie zmarł 2 października w wieku 87 lat.

Wśród żegnających Edelmana jest prezydent Lech Kaczyński.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.