Facebook Google+ Twitter

Warszawa: Polityka prorodzinna na II Kongresie Obywatelskim

Jakie wartości będą cenić Polacy w 2020 r.? – odpowiedź na to pytanie próbowali znaleźć w Warszawie uczestnicy II Kongresu Obywatelskiego pod hasłem „Rozwój przez wspólnotę i konkurencyjność”.

Przedstawiciele świata nauki, polityki i mediów w dziesięciu sesjach tematycznych przedstawiali swoje poglądy na problemy polityki, gospodarki i społeczeństwa. Kongres zakończyło wystąpienie Jerzego Buzka. Wśród poruszonych tematów nie zabrakło szeroko dyskutowanej obecnie kwestii polityki prorodzinnej.

Eksperci zgodzili się, że dziecko jest dobrem publicznym i należy dbać o to, by Polacy chętniej decydowali się na powiększenie rodziny. Łukasz Hardt, jeden z uczestników panelu "Czy i jakiej polityki prorodzinnej potrzebujemy?", możliwe rozwiązanie problemu widzi między innymi we wprowadzeniu „symboli” takich jak miejsca parkingowe dla rodzin z małymi dziećmi, czy specjalne kasy w sklepach, dzięki którym rodzice z pociechami nie musieliby stać w kolejkach. – Chodzi o to, żeby posiadanie dziecka kojarzyło się ludziom z czymś dobrym. Mam dziecko – mam ulgę podatkową, nie stoję w kolejce, mam rabaty w sklepach... – tłumaczył Hardt.

Piotr Szukalski z Instytutu Ekonometrii i Statystyki Uniwersytetu Łódzkiego uważa, że na budowanie założeń polityki prorodzinnej w Polsce jest za późno. – Jeżeli spojrzymy na współczynnik dzietności, możemy powiedzieć, że ożywiona dyskusja na temat polityki rodzinnej powinna być prowadzona od dwunastu lat – mówił.

– Gdzie są psychologowie? Dlaczego na temat rodziny dyskutują wyłącznie demografowie i przedstawiają statystyki? – dziwi się Maria, jedna z około tysiąca osób, które wzięły udział w kongresie.

Prof. Jerzy Buzek w wypowiedzi kończącej II Kongres Obywatelski poruszył przede wszystkim kwestie gospodarcze. Jego zdaniem siła Polski leży nie w masowej produkcyjności, ale masowej innowacyjności. Przedstawiciel Polskiego Forum Obywatelskiego, organizatora kongresu, stwierdził, że ze względu na ograniczenia czasu dyskusji w grupach tematycznych, wszystkie kwestie zostały omówione pobieżnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.