Facebook Google+ Twitter

Warszawa. Powstanie pomnik pisarza i publicysty Adolfa Bocheńskiego

W tym roku mija 100. rocznica urodzin i 65. rocznica śmierci polskiego pisarza i myśliciela politycznego Adolfa Bocheńskiego. Dziś, na warszawskim skwerze jego imienia, zaprezentowano projekt pomnika, który upamiętniać ma życie i twórczość publicysty.

Adolf Maria Bocheński (1909-1944) / Fot. Materiały prasoweZ pomysłem usytuowania na skwerze Adolfa Bocheńskiego niewielkiego pomnika, wystąpili członkowie i sympatycy stowarzyszenia Polska XXI. - Chcemy upamiętnić osobę żołnierza – intelektualisty, który w unikalny sposób łączył w sobie odwagę militarną i cywilną - mówi były minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski.

Istotnie, w biografii Bocheńskiego czytamy, iż w momencie rozpoczęcia II wojny światowej pisarz porzucił pióro i chwycił za karabin i szablę. - Taka postawa była rzadkością - podkreśla Ujazdowski. - Bocheński wyróżniał się tym, że nie tylko myślał o polityce, ale swoje myśli starał się realizować - dodaje politolog dr Rafał Matyja.

- Był to człowiek, który mógłby wyrwać dzisiejszą prawicę z regresu, „oligarchizacji” i populizmu - kontynuuje Ujazdowski. - Jego lekcja, to lekcja utrzymywania poglądów i wierności idei. Idei, bez której polityka pozostaje tylko głupim teatrem. Dlatego pamięć o nim jest tak ważna właśnie dziś - dodaje.

Zaprezentowany projekt monumentu, przygotowany przez artystę rzeźbiarza, profesora Gustawa Zemła, przedstawia młodą, siedzącą postać w wojskowym mundurze, z książką na kolanie i podniesioną wysoko głową.

Pomnik ma powstać z kamienia i mieć maksymalnie 160 cm wysokości. Przewidywane koszty realizacji to od 100 do 150 tys. złotych. Fundusze mają pochodzić wyłącznie ze środków prywatnych i społecznych. W centralnym miejscu skweru pomnik ma stanąć najpóźniej za rok.

Idei powstania pomnika Adolfa Bocheńskiego poparcia udzielili między innymi: Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, były Marszałek Sejmu Marek Jurek oraz prof. Władysław Bartoszewski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.