Facebook Google+ Twitter

Warszawa. Projekcja filmu o "czołgu-pułapce" na Placu Zamkowym

13 sierpnia na Placu Zamkowym w Warszawie odbędzie się premiera filmu "13 sierpnia '44". Film opowiada o jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w Powstaniu Warszawskim - eksplozji "czołgu-pułapki" przy ulicy Kilińskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego objęło film patronatem.WGodzina "W" 1 sierpnia 1944 r. Patrol porucznika Stanisława Jankowskiego "Agatona" z batalionu "Pięść" w drodze z Woli do Śródmieścia. / Fot. Stefan BałukFilm jest rekonstrukcją wydarzeń z 13 sierpnia 1944 roku. O 8 rano, na Plac Zamkowy wjechały dwa niemieckie czołgi typu Panzer IV, które otworzyły ogień w stronę polskich stanowisk na Świętojańskiej i Podwalu. Chwilę później, zza czołgów wyjechała niewielka tankietka, która zmierzała w stronę powstańczej barykady. Obrzucony butelkami z benzyną pojazd zaczął płonąć i utknął na barykadzie, niemiecki żołnierz zaś szybko uciekł. Gdy powstańcy zajrzeli do środka maszyny, nie znaleźli tam żadnego uzbrojenia.

Dowódca batalionu kpt. Ludwik Gawrych "Gustaw" i jego zastępca Włodzimierz Stetkiewicz "Włodek" wydali rozkaz, aby nie zbliżać się do podejrzanego pojazdu. Sądzili, że może on być pułapką, ponieważ w chwilę po przejęciu maszyny przez powstańców, Niemcy odstąpili od dalszego ataku.

Powstańcy złamali rozkaz i wprowadzili czołg na Stare Miasto w eskorcie mieszkańców stolicy, którzy pełni euforii krzyczeli "Czołg, czołg zdobyty!" Maszyna przejechała Podwalem, Piekarską, minęła Zapiecek i Rynek Starego Miasta. Kiedy tankietka próbowała pokonać niewielką barykadę na Kilińskiego, zsunęła się z niej zainstalowana z przodu metalowa skrzynia. Owa skrzynia była miną, która po odczepieniu się z pojazdu, eksplodowała. W miejscu wybuchu leżały poszarpane ciała kilkudziesięciu osób, część z nich, w wyniku eksplozji, znalazła się na dachach sąsiednich domów. Po żołnierzach prowadzących pojazd nie pozostał żaden ślad. Eksplozja zabiła ok. 300 osób. (źródło: gazeta.pl)

Te wydarzenia stały się inspiracją dla Małgorzaty Bramy, która jest autorką scenariusza filmu, zajęła się również jego reżyserią. Na ekranie zobaczymy takich aktorów jak Katarzyna Priewiziencew, Piotr Bulcewicz czy Urszula Sołkiewicz.

Projekcja filmu rozpocznie się o 20.00 na Placu Zamkowym w Warszawie. Wstęp wolny.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.