Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10113 miejsce

Warszawa. Projekt "Miasto ruin" - unikat na skalę światową

Jak wyglądała Warszawa wiosną 1945 roku? Już wkrótce każdy będzie mógł to zobaczyć na własne oczy. A wszystko dzięki niezwykłej inicjatywie Muzeum Powstania Warszawskiego.

kadr z filmu "Miasto ruin" / Fot. kadr1 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się premiera niecodziennego "eksponatu". Najnowszy pomysł muzeum to niezwykła animacja komputerowa, która przedstawia zniszczony teren Warszawy z końca II wojny światowej - stąd nazwa projektu "Miasto ruin".

Film jest symulacją trasy lotu liberatora, więc widzowie będą mogli zobaczyć całą zniszczoną stolicę z góry. Przedstawione ruiny to oskarżenie skierowane przeciwko działaniom niemieckim z okresu wojny, a także symbol pewnej legendy. Co może wywrzeć największe wrażenie na oglądających? - Z pewnością będzie to zniszczone getto i pustka, która po nim została - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor muzeum.

kadr z filmu "Miasto ruin" / Fot. kadrNa stworzenie animacji złożyła się ponad roczna praca 30 osób. Muzeum zleciło jej wykonanie studiu Platige Image, które słynie z realizacji nominowanej do Oscara "Katedry" Bagińskiego, nagrodzonej animacji "Kinematograf", a także wielu reklam. - Miałem za sobą duży zespół niezwykle zdolnych ludzi - mówi prowadzący projekt Michał Gryn.

Dyrekcja muzeum twierdzi, że zwykłe czarno-białe, rozmazane fotografie nie są zrozumiałe dla młodego pokolenia. Zaawansowana technika i wiarygodność filmu mają być sposobem na trafienie właśnie do młodzieży.

kadr z filmu "Miasto ruin" / Fot. kadrW realizacji projektu bardzo pomocne okazały się zdjęcia i filmy archiwalne. Oprócz tego wykorzystano materiał filmowy nakręcony z helikoptera, który przeleciał nad Warszawą. Na tej podstawie wykonawcy ocenili, które budynki i inne elementy terenu najbardziej rzucają się w oczy. Następnie stolica została podzielona na kilka obszarów, te z kolei na ponad 30 sektorów o powierzchni kilkuset m kw. W pierwszej kolejności modelarze przygotowali 63 charakterystyczne obiekty, a następnie wszystkie pozostałe. Cała scenografia została opracowana za pomocą komputerów. - To jest wirtualne miasto. Odtworzono każdy tramwaj i każdą lampę - opowiada Michał Gryn.

"Miasto ruin" to animacja unikatowa na skalę światową. Do tej pory nie udało się stworzyć czegoś tak dokładnego i prawdziwego historycznie. W zwykłych filmach przedstawiających zniszczenia, takie ujęcia trwają zaledwie kilka sekund. Natomiast animacja, którą będzie można obejrzeć w Muzeum Powstania Warszawskiego to jedno ujęcie trwające aż 5 minut. Animacja wejdzie w skład stałej ekspozycji muzeum.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Aleksandra Maj
  • Aleksandra Maj
  • 29.10.2010 12:59

Widziałam ten film,jest 3D i wszystko jest bardzo realistyczne,aż się przestraszyłam jak zobaczyłam jak w 1945 roku po nieudanym powstaniu warszawskim wyglądała nasza stolica.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Straszne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.