Facebook Google+ Twitter

Warszawa. Projekt na Chłodnej upamiętni ofiary getta

W tym roku, w związku z rewitalizacją ul. Chłodnej, ma zostać wybudowana symboliczna instalacja. Przedstawiać ona będzie dawną kładkę, która łączyła małe i duże getto warszawskie.

 / Fot. Jacek SobolewskiW czasach II wojny światowej ulica Chłodna miała strategiczne znaczenie, ze względu na swoje położenie. Była ona fragmentem ciągu komunikacyjnego wschód - zachód. Umożliwiał on szybki transport wojsk z jednej na drugą stronę Wisły. Oblegający Warszawę Niemcy nie mogli sobie pozwolić na zablokowanie takiego miejsca.

Z tego właśnie powodu getto, zajmujące obszar po obu stronach Chłodnej, zostało podzielone na dwa obszary- małe i duże getto. Zostały one połączone kładką tak, aby Żydzi przemieszczający się z jednej strony ulicy na drugą, nie blokowali ruchu różnych pojazdów wojskowych. Przejście to zostało jednak usunięte w 1942 roku, w związku z likwidacją małego getta.

 / Fot. Jacek SobolewskiObecnie, choć co prawda nie powstaje oryginalna replika kładki, budowana jest jej symboliczna "wersja". W tej chwili zostały już wybudowane cztery słupy, pod nimi będą znajdować się czarne pasy, przedstawiające przejście dla pieszych. Dokładnie nad nimi były kiedyś deski oraz schody kładki. To jednak nie wszystko, gdyż na słupach mają być zawieszone specjalne ekrany na których pokazywane będą cienie symbolizujące osoby przechodzące. Poniżej będą się znajdować wizualizacje ze zdjęciami z czasów istnienia getta warszawskiego. W tle usłyszymy specjalnie dobraną muzykę.

Projekt ten będzie gotowy we wrześniu tego roku. Jest on częścią odnowionej ul. Chłodnej. Cała ulica ma być oficjalnie otwarta w październiku. Koszt tego przedsięwzięcia będzie wynosić 11 milionów złotych.

Okoliczni przechodnie i mieszkańcy w większości nie znali genezy i historii budowanego symbolu dawnej kładki. Opinie na temat przydatności tego projektu są wśród nich podzielone. Część osób uważa, że te pieniądze można by było lepiej spożytkować.

Źródło: Warszawa1939

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Tyle ważniejszych rzeczy jest do zrobienia w Warszawie. Gdzie informacje o znaczących barykadach w czasie Powstania Warszawskiego.
Powstanie w getcie jest bardziej znane w świecie. Zamiast nagłaśniać Powstanie Warszawskie my za nasze pieniądze strzelamy sobie gola. Kto to naprawi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przechadzając się po mieście możemy zobaczyć (a raczej poczuć pod stopami) umiejscowione w ziemi informacje o "trasie" muru getta, np. przy ulicy Bielańskiej (odcinek pomiędzy al. Solidarności a ul.Corazziego). Pomysł z "kładką" uważam za bardzo dobry.

Komentarz został ukrytyrozwiń

a co z noszącym znamiona historii brukiem?! i dlaczego on znika z ulicy Chłodnej a w jego miejsce pojawiają się wątpliwej jakości i wątpliwej urody płyty!?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co z pomnikiem ku pamięci ofiar KL Warschau??? W czym są gorsi???!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.