Facebook Google+ Twitter

Warszawa. Prokuratura bada czy Kościół niesłusznie dostał grunt

Kościół katolicki potrafi nie tylko prowadzić misję ewangelizacyjną, ale też realizować małe i wielkie cele inwestycyjne. Zmusza go do tego, szczególnie teraz, potrzeba samofinansowania się w niektórych kierunkach działalności.

W końcu 2000 roku, za rządów AWS (Akcja Wyborcza Solidarność), kiedy premierem był Jerzy Buzek, a z tylnego siedzenia kierował rządem mocny niczym biblijny Goliat, związkowiec Marian Krzaklewski, przekazano Archidiecezji Warszawskiej niepozorną działkę, na rogu Świętokrzyskiej i Jasnej. Działkę wskazali księża.

Miała to być należna, ale i godna rekompensata za pałac Załuskich przy Daniłowiczowskiej, który w 1919 roku przekazał Kościołowi jako darowiznę Ksawery Branicki. Po drugiej wojnie światowej, mocą dekretu Bieruta, pałac odebrano władzom kościelnym.

Ugodę w sprawie przekazania działki archidiecezji, podpisał w imieniu Skarbu Państwa ówczesny starosta warszawski, Edmund Ambroziak z AWS. W dwa lata później archidiecezja podjęła na tej działce budowę biurowca o siedmiu piętrach - "Centrum Jasna". Dziś w stolicy jest on jednym z bardziej dochodowych biurowców. Ze względu na świetne położenia cieszy się wielką popularnością wśród najemców.

Biurowcem, po doniesieniu CBA, zajmuje się prokuratura. Ustala, czy prawdą jest, że jak twierdzi CBA - Archidiecezja Warszawska niesłusznie dostała 2 tys. m kw. działki na rogu Świętokrzyskiej i Jasnej, w ramach rekompensaty za nieruchomość odebraną jej po wojnie, na której powstał biurowiec. Śledztwo nie jest łatwe. Nie żyją już, ani pełnomocnik strony kościelnej, ani ekonom archidiecezji.

Według rzecznika Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie śledztwo toczy się w sprawie wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, przez osoby obowiązane na mocy przepisów prawa do zajmowania się sprawami majątkowymi Skarbu Państwa. Przedmiotem śledztwa, mówi rzecznik prokuratury mediom, jest przede wszystkim ocena, "czy kościelna osoba prawna w ogóle mogła ubiegać się o rekompensatę".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dlaczego mam wrażenie, że ten "samodzielny artykuł" jest słowo w słowo skopiowany z Gazeta.pl?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.