Facebook Google+ Twitter

Warszawa przed Euro 2012. Ile zyska, a ile straci stolica?

Koszt przygotowanie imprezy w stolicy wyniesie 100 mln złotych. Prognozy zysku nie są zbyt optymistyczne, ale urzędnicy przekonują, że na mistrzostwach mimo wszystko da się zarobić.

Około 16 mln złotych pochłonie promocja miasta. / Fot. Mateusz Włodarczyk, Creative Cmmons 3.0 http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Narodowy-otwarcie19.JPG

Kosztowna strefa kibica


Europejska Federacja Piłkarska na organizacje mistrzostw w stolicy przeznaczyła 12 mln złotych. Środki te w całości zostały przeznaczone na organizację Strefy Kibica przed Pałacem Kultury i Nauki. Okazuje się, że zaaranżowanie przestrzeni dla kibiców w centrum miasta pochłonie dodatkowo 23 mln zł z budżetu miasta. Strefa ma zacząć działać 7 czerwca i będzie dostępna przez całe mistrzostwa. Na jej terenie zmieści się nawet 100 tys. osób. Sam koszt ochrony wyniesie około 6 mln złotych. Dodatkowo dochodzą koszty zabezpieczenia medycznego - 2 mln złotych i organizacji programów artystycznych - ok. 5,5 mln złotych. Energia elektryczna będzie kosztować miasto milion złotych.

23 mln na transport i komunikację


Kolejne 24 mln złotych zostanie przeznaczonych na transport. Miasto musi zapewnić dodatkową komunikację i miejsca parkingowe. Niezbędna także będzie zmiana organizacji ruchu i oznakowania. 9 mln złotych pochłonie zabezpieczenie miasta. "Prawie 5 mln zł, to koszty sprzątania głównych ulic po kibicach, ale np. w to wchodzi też remont ogrodzenia w parku Skaryszewskim i zakup dodatkowych godzin pracy policji i straży miejskiej" - wyjaśnia dla TVN Warszawa Andrzej Cudak, dyrektor sekretariatu ds. Euro w ratuszu. Około 16 mln złotych pochłonie promocja miasta. Warszawa musi liczyć się także z kosztami związanymi z zabezpieczeniem medycznym na wypadek zdarzenia masowego.  / Fot. Jorge Andrade. Creative Commons 2.0 http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Warsaw,_Euro_2012.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Warsaw,_Euro_20

Na czym zarobi stolica?


Jak widać wydatki są spore. Ile Warszawa może zarobić na organizacji imprezy? Urzędnicy liczą przede wszystkim na bezpośrednie wpływy, związane z przyjazdem turystów z kraju i z zagranicy. Szacują, że Mazowsze zarobi na imprezie 400 mln złotych. "Szacujemy, że może przyjechać mniej kibiców z zagranicy, ale jesteśmy przekonani, że zrekompensują to Polacy" - zaznacza Cudak.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.