Facebook Google+ Twitter

Warszawa. "Przestańcie!" - apelują obrońcy zwierząt

Czerwone smycze przywiązane do ławek, a pod nimi biały obrys psa. Sceneria przypominająca miejsce zbrodni to część kampanii przeciwko porzucaniu zwierząt, która będzie trwać cały weekend w Warszawie.

Instalacja akcji "Przestańcie" / Fot. przestancie.orgOd dzisiejszego wieczora, przez cały weekend, warszawiacy będą mogli zobaczyć instalacje, które mają wpłynąć na wyobraźnię i zwrócić uwagę na problem, jakim jest porzucanie zwierząt na pastwę losu poprzez np. przywiązywanie ich do drzewa w lesie.

Zobaczyć to będzie można na placach zewnętrznych przy wejściach do Galerii Mokotów (od dziś godz. 20) i Złotych Tarasów (od soboty godz. 8.30). Instalacje mają przypominać, że każdego roku tysiące osób decyduje się po cichu na okrutne rozwiązanie problemu opieki nad pupilem podczas wakacji, jakim jest porzucenie.

Niepokojące statystyki- Proceder porzucania zwierząt w Polsce zwiększa się o 30 proc. w okresie letnim. Chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na ten problem - tłumaczy Łukasz Balcer z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, które podpisało patronat nad akcją na pół roku.

Tylko w jednym z łódzkich schronisk na początku 2010 r. było 749 psów, zaś do końca lipca liczba ta zwiększyła się do 1282. W konsekwencji czego, co roku 12 000 zwierząt domowych jest skazywanych na pewną śmierć.

Schronisko "Na Paluchu" odnotowuje w wakacje wzrost liczby porzucanych zwierząt w granicach od 8 do 10 proc. - Najgorzej jest jednak przed świętami wielkanocnymi i w listopadzie, gdy kończy się okres działkowy - zauważa Wanda Dejnarowicz, dyrektor schroniska. - Dlatego tak ważne jest to, aby mówić o tym przez cały rok. Należy uświadamiać ludzi, dawać do zrozumienia, że zwierzę to nie zabawka. Decydując się na kupno, czy adopcję psiaka, kotka lub innego, bierzemy za niego odpowiedzialność. Zastanówmy się więc 10 razy! - przestrzega.

Należy pamiętać, że porzucanie zwierząt, oprócz tego, że jest po prostu okrutne, jest przestępstwem, które reguluje art. 5 pkt. 11 Ustawy z dn. 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 13.08.2010 16:12

Pies jest przyjacielem człowieka - skąd my to znamy? Do czasu, aż się znudzi jak dziecku zabawka, przestanie cieszyć, kiedy okaże się, że jest zbyt absorbujący i wymaga troskliwej opieki. Prawda jest okrutna, ta o ludziach i ich stosunku do zwierząt.
Artykuł na 5!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ważna i pożyteczna akcja. Oby skuteczna! /5/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.