Facebook Google+ Twitter

Warszawa przestanie być największym trucicielem Bałtyku

Wodociągi sprowadzają do Warszawy tarczę TBM, która przejdzie pod Wisłą. Tunel połączy się z już gotowym kolektorem po białołęckiej stronie. Po otwarciu całego kolektora nieoczyszczane aktualnie ścieki z lewobrzeżnych dzielnic trafią do oczyszczalni Czajka, a Warszawa przestanie wreszcie być największym trucicielem Bałtyku.

Tunel, który ma powstać na zlecenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji będzie miał 1400 m długości i przejdzie ok. 10 m pod dnem Wisły. Będzie położony pomiędzy ul. Farysa i Świderską, ma połączyć istniejący system kanalizacyjny lewobrzeżnej Warszawy z oczyszczalnią ścieków "Czajka". Tarcza sprowadzana do jego budowy będzie miała ponad 4,5 m średnicy.

Wojciech Słomski, rzecznik PRG Metro, wykonawca kolektora do oczyszczalni Czajka:
-Będzie mniejsza od tej, która wykorzysta metro, ale cieszę się, że to my jako pierwsi zastosujemy tę technologię w Polsce. Już w lutym do Warszawy przyjedzie pierwszy polski TBM (tarcza do drażenia podziemnych tuneli).

Na początku, przed wprowadzaniem tarczy pod ziemię, będzie zbudowany szyb startowy o wysokości 11 pięter po bielańskiej stronie. Potem połączy się on z gotowym już kolektorem po białołęckiej stronie, który m.in też był wykonany przy użyciu nowej technologii - mikrotunelingu. Jest to metoda budowy instalacji rurociągowych, która została opracowana i rozwinięta w USA i Japonii. Na rynku polskim jest technologią stosunkowo nową, wprowadzoną po raz pierwszy pod koniec ubiegłego roku. Jej główną zaletą jest to, że powoduje jedynie niewielkie zakłócenia na trasie budowy, umożliwiając utrzymanie ciągłego ruchu drogowego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Skutecznym trucicielem Bałtyku będzie ruska rurka z ropą na dnie (może pęknąć).
Większe statki nie wpłyną do nas,są za duże mogły by uszkodzić ruska rurę.
W planie maja kolejna rurę połozyć, Tuskszenko przyżekł niedźwiedziowi ostatnio.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.01.2011 14:34

Kiedy to nastąpi ? Jaki jest termin ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.