Facebook Google+ Twitter

Warszawa przestanie odśnieżać, a zacznie sypać żwirkiem? Wideo

Do tego czasu atak zimy kosztował Zarząd Oczyszczania Miasta już prawie 20 mln zł. A śnieg nadal pada, tym samym koszta związane z jego usuwaniem rosną. Jest inny sposób, mniej kosztowny, na odśnieżanie miasta - żwirek. Czy jest on na tyle skuteczny, żeby wyprzeć odśnieżanie i wysypywanie solą ulic oraz chodników?

Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Uklizen%C3%AD_snehu.jpgNa alternatywny sposób radzenia sobie z zalegającym śniegiem, oblodzonymi ulicami i chodnikami wpadła prezydent Warszawy - Hanna Gronkiewicz-Waltz. W czasie rozmowy w TOK FM Prezydent stolicy stwierdziła - Nie chciałabym zaskoczyć warszawiaków, że nagle w całym mieście będzie żwir. My też musimy się do tego przygotować, bo to specjalny rodzaj żwiru, który po zimie jest zbierany. Mówię o tym żebyśmy mieli większą świadomość, że taki moment kiedyś nadejdzie.

Za zaprzestaniem sypania solą chodników są mieszkańcy ul. Biały Kamień. Jak można przeczytać na portalu prowadzonym przez mieszkańców, sól nie tylko niszczy buty, podłogę w mieszkaniach czy na klatkach schodowych, ale rani łapy psów, sprawia, że drzewa usychają, a na wyjałowionej ziemi nie chce rosnąć trawa. - Mam psa labradora i na jego łapach tworzyły się krwawe rany, bardzo cierpiał - mówi prowadzący stronę Jan Rychter.
Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Snow_removal.jpg
Gazeta.pl podaje, że pomysł stosowania żwirku uważany jest za wymówkę usprawiedliwiającą nieudolność służb miejskich. Dodatkowo, kiedy Warszawa zrezygnowałaby z sypania solą, wielu by na tym straciło, m. in. kopalnia w Kłodawie, prywatne firmy, a także nielubiący zmian urzędnicy.

Żwirem sypie się nie tylko w krajach skandynawskich, w których zimy są mroźne, ale także np. w Berlinie i Wiedniu, gdzie występują częste odwilże.

- Jak jest odwilż to nie wydajemy pieniędzy. Prognoza pogody jest bardzo ważna, bo od tego zależy ile pieniędzy wyrzucimy w błoto - mówi prezydent, Hanna Gronkiewicz-WaltzWybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

To je Polsza!
  • To je Polsza!
  • 13.12.2010 22:07

Znów stary artykuł sprzed tygodnia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe co zrobi Hanna Gronkiewicz-Waltz, jak będzie już 50 cm śniegu, ciekawe czy nadal będzie sypać żwirkiem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.