Facebook Google+ Twitter

Warszawa: Przyznano medale Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-10 22:10

W warszawskiej synagodze Nożyków wręczono medale Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata. Z rąk ambasadora Izraela odznaczenie odebrały dwie osoby. Jedenaście osób odznaczono pośmiertnie. Wszyscy w czasie Holocaustu bezinteresownie ratowali Żydów.

Ambasador Zvi Rav-Ner powiedział podczas uroczystości, że honorowanie Sprawiedliwych to jego najważniejsza misja w Polsce. Wszystkim, ponad sześciu tysiącom polskich Sprawiedliwych, należy się szacunek i pamięć - podkreślił ambasador.

Podczas dzisiejszej uroczystości medalem uhonorowano między innymi Zofię Bublik i jej nieżyjących rodziców - państwo Kasprzyk. Ocalili oni Ruth Letan. Pani Zofia dobrze pamięta dzień kiedy sześcioletnia Ruth trafiła do ich domu. Pani Zofia pracowała w ciastkarni i kiedy dowiedziała się że w gettcie bez opieki znajduje się córka Skowrońskich, bez wahania postanowiła zabrać ją do siebie.

Profesor Ruth Letan nie kryła wzruszenia. Rodzina Kasprzaków - Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata, to cudowni ludzie, bo narażali swoje życie, żeby ratować innych - podkreśliła profesor Letan.

Podczas uroczystości przyznano też honorowe obywatelstwo Izraela Hannie Morawieckiej, która wraz matką i siostrami ratowała uciekinierów z warszawskiego getta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.