Facebook Google+ Twitter

Warszawa. Ratusz ściąga kary za parkowanie na dziko

Trwa ofensywa urzędników przeciw kierowcom, którzy ignorowali uliczne parkometry w okresie od 2003 roku do dzisiaj. Dotychczas wysłano ponad 300 tys. wezwań. W imieniu miasta o pieniądze mogą upominać się także komornicy.

Chcąc załatać dziury w budżecie, warszawski urząd miasta przystąpił do egzekwowania tzw. opłat warszawski parkometr - fotografia ilustrująca / Fot. Alina Zienowicz, GNU Licencja Wolnej Dokumentacji, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:POL_Warsaw_parkometr.JPGdodatkowych. Kierowcy zalegają miastu ze spłatą w sumie ponad 35 mln złotych. Zarząd Dróg Miejskich jako datę graniczną egzekucji przyjął 10 grudnia 2003 r., kiedy to w całej Polsce weszły zmiany prawne dotyczące stref parkowania.

Dostęp do policyjnej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców bardzo ułatwia urzędnikom ustalenie właściciela pojazdu niestosującego się do przepisów. Kilkoma kliknięciami mogą wyszukać konkretnego kierowcę i przejrzeć jego wszystkie parkingowe wykroczenia. Pozwala to wręcz seryjnie wysyłać wezwania do zapłaty.

Jeśli ktoś zignoruje wezwanie, musi się liczyć z otrzymaniem upomnienia. Jest ono pierwszym etapem postępowania egzekucyjnego. Co miesiąc wysyłanych jest ich ok. 12 tys. Kolejnym etapem jest tzw. tytuł wykonawczy. Póki co ZDM wystawił 16 tys. tytułów wykonawczych, wartych 5 mln zł. Trafiają one do organu egzekucyjnego, czyli komornika. Komornik może ściągnąć zaległe pieniądze, np. z naszej wypłaty.

Za parkowanie w płatnej strefie bez ważnego kwitka kara wynosi 50 zł. Rzecznik Zarządu Dróg Miejskich Urszula Nelken w rozmowie Życiem Warszawy zdradziła, że rekordowe wezwania do zapłaty opiewają na kilka tysięcy złotych. Spłat można dokonać w siedzibie ZDM przy ul. Chmielnej 120 między godz. 9:30 a 15, przelewem na poczcie lub przez Internet.

źródło: Życie Warszawy

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

johnny
  • johnny
  • 06.06.2011 18:21

A gdzie jest zapisane (w przepisach), że za parkowanie w rejonach wyznaczonych przez miasto trzeba płacić?
Jeśli istnieje taki przepis to czy jest on zgodny z prawem?
Słyszałem ostanio historię człowieka, który wygrał w warszawskim sądzie sprawę i nie musiał płacić?

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i bardzo dobrze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.