Facebook Google+ Twitter

Warszawa: Rocznica wydarzeń na Placu Tiananmen

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-05 07:05

Przed ambasadą Chin w Warszawie zapłonęły znicze. W ten sposób upamiętniono 20. rocznicę krwawych wydarzeń na Placu Niebiańskiego Spokoju.

Uczestnicy akcji zbierali petycje o uwolnienie chińskiego obrońcy praw człowieka Gao Zhishenga, urządzili też całonocne czuwanie. Jak podkreśla jeden z uczestników akcji, Tomasz Rudziński, zbieżność dat z wyborami 4 czerwca w Polsce zobowiązuje do gestu solidarności.

20 lat po wydarzeniach na Placu Tiananmen podstawowe prawa człowieka są w Chinach wciąż łamane. Jak podkreśla Draginja Nadażdin z Amnesty International, chińskie władze nasiliły represje właśnie w okolicach rocznicy. Dochodzi do pobić i aresztowań uczestników tamtych wydarzeń oraz obrońców praw człowieka. Chińskie władze boją się tej daty - dodaje Nadażdin.

W nocy 4 czerwca 1989 roku chińskie władze za pomocą wojska krwawo spacyfikowały pokojowy protest studentów. Według oficjalnych danych rządu chińskiego, podczas protestów zginęło 241 osób. Według nieoficjalnych danych, liczba zabitych mogła wynieść kilka tysięcy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.