Facebook Google+ Twitter

Warszawa rozpoczyna obchody 67. rocznicy powstania warszawskiego

Zbliża się kolejna rocznica powstania warszawskiego. 1 sierpnia to dzień podniosłych uroczystości dla całej stolicy, warszawiacy spotykają się w różnych miejscach miasta, aby oddać hołd poległym. Jednak już kilkanaście dni przed 1 sierpnia można brać udział w obchodach rocznicowych.

Uroczystości rozpoczynają się 19 lipca i potrwają do 6 sierpnia.

- 19 lipca - koncert "Morowe Panny", Skwer (filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny), ul.Krakowskie Przedmieście 60A, godz. 20, wstęp wolny. Podczas koncertu inaugurującego zaśpiewają Jadwiga Basińska, Ania Brachaczek, Lilu, Marika, Mona, Paresłów. Koncert traktować będzie o problemach młodych kobiet we współczesnej stolicy i ich spostrzeżeniach dotyczących powstania warszawskiego.

- 26 lipca - promocja albumu "Fotografie powstańcze i obozowe. Wiesław Chrzanowski", Muzeum Powstania Warszawskiego (Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego), godz. 17, wstęp wolny.

- 29 lipca - koncert Jana A.P. Kaczmarka "Spojrzenie Wolności" – Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego , godz. 21, wstęp z ważnym biletem do MPW/
W programie koncertu znalazły się utwory skomponowane specjalnie na 67. rocznicę powstania.

Czytaj także: Powstanie warszawskie. Ważne, nieważne?

- 30 lipca - Edukacyjne spotkanie dla dzieci w Parku Wolności "Błyskawica", kukiełki i "plujka": czyli jak warszawiacy radzili sobie podczas Powstania, Muzeum Powstania Warszawskiego, godz. 14-17, wstęp wolny.

- 31 lipca - Spotkanie Powstańców Warszawskich z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Bronisławem Komorowskim i Prezydent m.st. Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz, uroczystość nadania odznaczeń państwowych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego,godz. 13, wejście z zaproszeniami/

- 1 sierpnia - „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” - wspólne śpiewanie piosenek powstańczych, Pl. Piłsudskiego, godz.20.30, wstęp wolny.

- 2 sierpnia - "Ludzie Starówki", wernisaż zdjęć Wiesława Chrzanowskiego, Fotoplastikon Warszawski, Al. Jerozolimskie 51, oficyna, godz. 19, wstęp z zaproszeniem.

- 3 sierpnia - Spektakl teatralny Michała Zadary "AWANTURA WARSZAWSKA. Waszyngton-Moskwa-Londyn", Muzeum Powstania Warszawskiego (Sala pod Liberatorem), godz. 20, wstęp biletowany, bilety do nabycia w kasie Muzeum.

Michał Zadara współpracuje z twórcami ważnych wydarzeń teatralnych i również z nimi zrealizował ten projekt. Scenariusz spektaklu powstał na podstawie dokumentów wysyłanych przez polskich dowódców oraz przez przywódców takich jak Winston Churchill, Józef Stalin czy Franklin Roosevelt. Autor chce przekazać odbiorcy wiarygodny obraz kraju i stolicy w czasie wojny.

- 6 sierpnia -, rajd rowerowy ulicami Warszawy szlakiem Pułku „Baszta” z udziałem Warszawskiej Masy Krytycznej, Masa Powstańcza 2011, start spod Muzeum Powstania Warszawskiego, godz. 17, udział po rejestracji: www.1944.pl/rejestracja.

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego. Jest to z pewnością cenna lekcja historii ważnej dla Warszawy i dla całej Polski.

Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wilk AS
  • Wilk AS
  • 07.08.2011 17:52

Rocznica godna politowania.
Zignoruję i potępię moment, kiedy zawyją syreny. Zrobię to dla upamiętnienia 200 000 pomordowanych mieszkańców Warszawy, którzy zostali unicestwieni z powodu przeniesienia „Akcji Burza” na teren stolicy, później nazwano to Powstaniem Warszawskim. To była desperacka odpowiedź Rządu Londyńskiego i AK na wydarzenia z dnia 22 i 25 lipca 1944 roku. Dla realizacji urojonego planu politycznego wszyscy mieszkańcy Warszawy potraktowani zostali, jako zakładnicy i mieli stanowić swoista żywą osłonę przed ewentualnym kontratakiem hitlerowców. Stało się inaczej, zapanowała śmierć, męczeństwo, ból, głód, cierpienie, beznadzieja i pożoga (wszyscy mieszkańcy mieli być wymordowani a Warszawa zrównana z ziemią). „W WARSZAWIE MURY BĘDĄ SIĘ WALIĆ I KREW POLEJE SIĘ STRUMIENIAMI,AŻ OPINIA ŚWIATOWA WYMUSI NA RZĄDACH TRZECH MOCARSTW ZMIANĘ DECYZJI Z TEHERANU”Gen. Leopold Okulicki – wypowiedź na naradzie Komendy Głównej AKw lipcu 1944 (według zachowanych stenogramów) Dzisiaj podobne czyny (branie zakładników) kwalifikuje się, jako terroryzm. Więc Panowie Weterani nie macie się, z czym obnosić. Trzeba Wam jeszcze przypomnieć, że straty w ludziach były dziesięciokrotnie większe niż w Katyniu, Miednoje itd. Przy okazji zburzona została Warszawa. Po wojnie pieczołowicie odbudowana przez przodowników pracy. Tylko nikt nie mógł wskrzesić 200 000 męczenników a obecnie nie czci się ich pamięci.. To zmowa milczenia. Dla upamiętnienia tych ofiar wywieszam czarny kir z czerwoną różą. A weterani powstania szczególnie AK niech się zastanowią, jaką krzywdę można wyrządzić ludności występując z bronią na tle politycznym na gęsto zaludnionym terenie. W obecnych czasach, całkiem niedawno zrobił to Breivik w Norwegii i też z powodów politycznych. Tak naprawdę to Polskę w tym Armię Krajową wyzwoliła Armia Czerwona z 1 i 2 Armią Wojska Polskiego a sama Warszawa została zdobyta w ciągu dwóch dni przez 1 Dywizję im. Tadeusza Kościuszki. Akcja „Burza” na terenie Warszawy zakończyła się druzgocącą klęską a jej przywódcy za męczeńską śmierć i cierpienia ludności stolicy oraz straty materialne nie są osądzeni do dzisiaj. Przeciwnie buduje się wątpliwe mity polityczne. Minister Sikorski ma rację, że była to tragedia Narodowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.