Facebook Google+ Twitter

Warszawa: Rozpoczyna się trzydniowy Kongres Praw Obywatelskich

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-25 08:42

Piotr Frączak - prezes Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, która organizuje spotkanie - uważa, że wpływ obywateli na decyzje o ważnych sprawach naszego państwa jest wciąż za mały.

Zaznaczył, że podczas czwartkowego kongresu spotkają się przedstawiciele organizacji, którzy są niezadowoleni ze stanu debaty publicznej. Piotr Frączak zwrócił uwagę, że udział obywateli w tej debacie jest wciąż za mały. Jego zdaniem, w naszym kraju konstytucja gwarantuje obywatelom wiele praw, jednak funkcjonują one wyłącznie na papierze.

Prezes Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych powiedział, że na kongres są zaproszeni także politycy, jednak jako zwykli obywatele. Zdaniem Piotra Frączaka, podstawą rozwoju społeczeństwa obywatelskiego są organizacje pozarządowe.

Podkreślił, że powinny współuczestniczyć one między innymi w tworzeniu polityki społecznej, gdyż reprezentują różne grupy społeczne, między innymi osoby z różnych powodów zmarginalizowane w społeczeństwie. Wyraził nadzieję, że te organizacje będą coraz aktywniejsze i stworzą podstawę do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

Kongres, który będzie się odbywał w warszawskim Kinie Kultura, jest zaplanowany jako "spotkanie ludzi zaniepokojonych stanem zarówno uprawnień obywatelskich, jak i tak zwanych obywatelskich cnót".

W trakcie Kongresu odbędzie się wiele sesji. Poprowadzą je między innymi Fundacja Panoptykon, Stowarzyszenie Internet Society Poland czy Koalicja Otwartej Edukacji, w której działa Fundacja Nowoczesna Polska.

Reprezentowany będzie również Program Przeciw Korupcji, Fundacji im. Stefana Batorego. Wśród przygotowywanych sesji reprezentowane są takie tematy, jak "Stanowienia prawa", "Informacja publiczna", "Obywatel i wybory", "Reprezentacja społeczeństwa obywatelskiego" czy "Prawo do prawa".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.