Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26041 miejsce

Warszawa. Rusza budowa zbiornika retencyjnego na Ursynowie

Ruszyły pierwsze prace przy budowie zbiornika retencyjnego na terenie Ursynowa. Tego typu prace są niezbędne w związku z zagrożeniem powodziowym mieszkańców dzielnicy. Projekt zakończy się dopiero w 2013 roku.

Funkcję zbiornika będzie pełniło Jezioro Zgorzała. Jezioro jest największym naturalnym zbiornikiem retencyjnym w tej okolicy, jednak już od kilku lat, z powodu degradacji, nie spełnia swojego przeznaczenia. Zeszłoroczne opady tylko pogorszyły sytuację. Zbiornik nie był w stanie pomieścić wszystkich wód opadowych, co doprowadziło do licznych podtopień i zalań na terenie Ursynowa. W związku z tym zarząd dzielnicy podjął w tej sprawie odpowiednie kroki.
 / Fot. Poznaniak, licencja: GNU, C.C 2.5
Kilka dni temu radni podpisali umowę na projekt rekultywacji Jeziora Zgorzała.
Jest to dopiero początek długiej drogi. Jak zapowiada Zarząd Ursynowa budowa zakończy się najwcześniej w 2013 roku. Długi okres prac związany jest nie tylko z samym procesem rekultywacji zbiornika wodnego, ale także z planowanymi modernizacjami linii brzegowej i przyległych terenów.

Skutki ulewy w Warszawie. Zalany Ursynów

Umowa w kwestii rekultywacji jest tylko podstawą do wystąpienia o warunki zabudowy. W tej sprawie decyzję podejmie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. To właśnie treść rozstrzygnięcia zdeterminuje dalszy postęp prac. Jeśli Dyrekcja Ochrony Środowiska przychylnie rozpatrzy wniosek, trzeba będzie jeszcze porozumieć się z właścicielami terenu, na którym znajduje się Jeziora Zgorzała.

Kolejny etap prac obejmie przede wszystkim rozpisanie przetargu na wykonanie dokumentacji projektowo-wykonawczej. Ostatnim dokumentem, jaki trzeba będzie uzyskać, by przeprowadzić rekultywację, jest pozwolenie wodno-prawne. Dopiero po skompletowaniu dokumentacji możliwe będzie rozpoczęcie właściwych prac.

Jak podaje www.tvnwarszawa.pl uzyskanie wszystkich dokumentów i pozwoleń zajmie jeszcze blisko 9 miesięcy. Dopiero w grudniu bieżącego roku wszystkie niezbędne zaświadczenia znajdą się w rękach Zarządu Ursynowa. Prace rozpoczną się wiosną, a zakończą jesienią lub już w kolejnym roku.

Zbiornik po rekultywacji będzie mógł pomieścić nawet około 100 tys metrów sześciennych wody. Inwestycja pochłonie prawie 7 mln zł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.