Facebook Google+ Twitter

Warszawa: Rząd zmienia ton ws. europejskiego korpusu dyplomatycznego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-22 11:38

Choć będzie się domagał równej reprezentacji w nim wszystkich krajów, to nie zamierza już twardo zabiegać o wpisanie kryterium geograficznego przy obsadzie stanowisk.

Tak mówił w Brukseli polski minister spraw zagranicznych przed spotkaniem unijnych szefów dyplomacji, którzy rozmawiają o przyszłym kształcie korpusu.

Radosław Sikorski przyznał, że zapisanie kryterium geograficznego jest obecnie niemożliwe. "Potrzeba nam poczucia współwłasności w nowej służbie zagranicznej wśród wszystkich krajów, w szczególności wśród krajów naszego regionu. Powinna więc być równowaga, ale wydaje mi się, że kryterium geograficzne jest pójściem o pół kroku za daleko. Taka presja moralna może być skuteczna, natomiast nie jest chyba wykonalne wpisanie takiego zapisu" - tłumaczył minister.

Przeciwko wpisaniu równowagi geograficznej jest sama szefowa unijnej dyplomacji. Współpracownicy Catherine Ashton mówią, że powinny decydować wyłącznie względy merytoryczne.

W tym roku ma zapaść decyzja w sprawie obsady ponad 30 unijnych placówek dyplomatycznych na świecie. Stare kraje członkowskie zabiegają o to, by podzielić między siebie te stanowiska, jak i te najwyższe w Brukseli, gdzie będzie się znajdować centrala korpusu dyplomatycznego. Na jego czele ma stanąć sekretarz generalny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.