Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

34746 miejsce

Warszawa. Satelita powie ci, gdzie jest twój tramwaj

System Informacji Pasażerskiej (SIP) będzie informował pasażerów, za ile minut nadjedzie tramwaj. Będzie powiadamiał także o możliwych przesiadkach i autobusach zastępczych w razie awarii.

Jeden z 28 tablic w alejach Jerozolimskich / Fot. Wojciech Andrzej Szydłowski - Tramwaje WarszawskiePo odnowieniu torowiska w alejach Jerozolimskich przyszła pora na instalację nowoczesnego Sytemu Informacji Pasażerskiej (SIP).

Do użytku publicznego miał być oddany 15 października, lecz konsorcjum Ascom, miało kłopoty ze szwajcarskim podwykonawcą. W ramach rekompensaty Tramwaje Warszawskie zyskają dwie dodatkowe tablice. Planowany termin oddania sytemu to 15 listopada 2007r.

Jak działa SIP i co dobrego przyniesie pasażerom?

Na trasie od pętli Banacha do ronda Waszyngtona wyświetlana będzie dokładna godzina przyjazdu kolejnego tramwaju (np. tramwaj linii 22 w kier. Ronda Wiatraczna godz. 9:23 - czas oczekiwania 1,5 min.). Każdy tramwaj wyposażony w System Nadzoru Ruchu Tramwajów (SNRT) poprzez satelitę informuje centralę o miejscu swojego położenia (z dokładnością do 2 metrów), a ta również poprzez satelitę przenosi informację do SIP, czyli tablicy. Wówczas pasażer jest na bieżąco informowany o aktualnym czasie przyjazdu tramwaju.

Dodatkowo, gdy jakieś tramwaje np. z powodu wypadku będą kierowane na objazdy, to stosowny napis wyświetli się również na tablicy wraz z informacją, jakie są możliwości przesiadek do autobusów zastępczych. Ciekawostką dla podróżnych ma być wyświetlający się napis np. "Wesołych Świąt" na dodatkowym pasku, tzw. alarmowym.

Pomyślano także o osobach słabowidzących lub niewidomych. Na wysokości mniej więcej 1,5 metra, na słupie z tablicą, został zamontowany specjalny przycisk, po naciśnięciu którego pasażer usłyszy zapowiedź tramwaju, który przyjedzie najszybciej.

Jak podaje rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich, Wojciech Andrzej Szydłowski, koszt instalacji systemu wyniesie ok. 8 milionów złotych. Obecnie zamontowano 28 tablic, lecz w zależności od kolejnych projektów współfinansowanych przez Unię Europejską będzie ich więcej. Jest to pierwszy taki system na przystankach tramwajowych w Polsce. Podobny działa w Berlinie, Pradze, Wiedniu.

Miejmy nadzieję, że system się sprawdzi i będzie działał bez zarzutów.Przycisk do głosowej informacji o czasie przyjazdu tramwaju / Fot. Wojciech Andrzej Szydłowski - Tramwaje Warszawskie

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Sorry ale pod artykułem nie jest podpisany rzecznik prasowy tylko Rafał Łapiński i on bierze odpowiedzialność za to co poszło "w świat". Ja wiem, że słowo "satelita" to tak mądrze i nowocześnie brzmi tylko jest jeden "myk". Satelita jest tylko i wyłącznie potrzebny do wysłania sygnały na podstawie którego GPS ustala swoją pozycję, no tak dokładnie to co najmniej trzy satelity. I to jest wszystko... Pozycja jest przesyłana najprawdopodobniej drogą radiową do centrali gdzie pewnie jest komputer który po obrobieniu sygnału wysyła go do tych tablic. Ale też nie przez satelitę:-)))
I potem dziennikarze się dziwią, że ludzie patrzą na nich z politowaniem ale jak mają patrzyć jak czytają takie knoty?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co do samych tablic, to na razie trudno mi je komentować inaczej niż na podstawie powyższej wiadomości, praktyka może się znacznie różnić od założeń (już nie raz tak było).

Sama idea jest jak najbardziej słuszna i dziwię się wręcz, iż została wprowadzona w Warszawie dopiero teraz (tym bardziej, iż daje się ją zrealizować na wiele sposobów nie tylko wykorzystując GPSy). Co do przydatności dla osób słabo i niewidzących... miło by było gdyby tablice ogłaszały również jaki tramwaj wjeżdża na przystanek (a najlepiej też gdzie stoi), nie mniej i tak jest to znaczny postęp (obecnie w stolicy osobie niewidomej bardzo trudno funkcjonować bez pomocy, co nie znaczy, że jest to niemożliwe).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety informacja jak pisze sam larex pochodzi od rzecznika prasowego... i chyba nie została przefiltrowana, tak by zawierała rzeczowe informację, a nie tylko propagandę.. z drugiej strony miło, że pojawia się informacja o tablicach - w końcu wiem co nas czeka, szkoda, że nie ma jeszcze informacji od kiedy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Informacja pochodzi od rzecznika prasowego i wydaje mi się wiarygodna, jesli wiesz że tak nie jest to proponuję napisać mi o tym

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Każdy tramwaj wyposażony w System Nadzoru Ruchu Tramwajów (SNRT) poprzez satelitę informuje centralę o miejscu swojego położenia (z dokładnością do 2 metrów), a ta również poprzez satelitę przenosi informację do SIP, czyli tablicy."

A ja proponuje zamiast pisania głupot poczytać trochę o GPS i się nie ośmieszać... Dla mnie ten artykuł to jest żenada

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.