Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa. Scenografie Zofii Wierchowicz w Galerii Studio

Redakcja
Kostium autorstwa Zofii Wierchowicz.
Kostium autorstwa Zofii Wierchowicz. materiał Teatru Studio w Warszawie
W czwartek, 3 grudnia 2015 roku, o godzinie 19.30 w galerii Teatru Studio w Warszawie odbędzie się wernisaż prac jednej z najwybitniejszych scenografek polskiego teatru, Zofii Wierchowicz.

Zofia Wierchowicz (1924 - 1978) zajmowała się nie tylko tworzeniem scenografii, ale także reżyserią przedstawień teatralnych. W tej ostatniej dziedzinie debiutowała w 1971 roku, wystawiając "Burzę" Szekspira na scenie Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Reżyserowała też w teatrach w Grudziądzu i Warszawie. Prawdziwą domeną Wierchowicz była jednak scenografia, którą studiowała w stołecznej Akademii Sztuk Pięknych (jako dyplom przygotowała scenografię do "Syna marnotrawnego" w reżyserii Władysława Hańczy w warszawskim Teatrze Ludowym). W stolicy współpracowała z teatrami: Dramatycznym, Ateneum, Współczesnym i Powszechnym; jej dekoracje podziwiali też widzowie scen w Elblągu, Szczecinie, Łodzi, Wrocławiu i w poznańskim Teatrze Tańca. Zofia Wierchowicz tworzyła też scenografie do przedstawień operowych, m.in. w operze poznańskiej i stołecznym Teatrze Wielkim oraz w teatrach muzycznych w Norwegii, Niemczech i Jugosławii. Najczęściej oprawiała scenograficznie sztuki Williama Szekspira.

Łukasz Kustrzyński, kierownik ds. promocji Teatru Studio w Warszawie pisze o tej artystce w zapowiedzi wystawy "Ulotny. Teatr Zofii Wierchowicz" w sposób następujący: Była twórczynią sztuki biednej, tworzyła z prostych materiałów: drewna, tkanin naturalnych i ziemi. Przekraczająca granice gatunków wyobraźnia Wierchowicz, w dziedzinie kostiumu scenicznego, sprawia, że jest ona artystką wyjątkową. Na wystawie zostanie pokazanych blisko dwieście projektów i zachowanych kostiumów autorstwa Zofii Wierchowicz. Prezentowane zbiory pochodzą z Muzeum Teatralnego, Centrum Scenografii Polskiej, Archiwum Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Teatru Wielkiego w Poznaniu, Opery Krakowskiej oraz Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Wystawa czynna będzie do 19 lutego 2016 roku od wtorku do niedzieli w godzinach 12.30 - 20.30. Wstęp na nią jest bezpłatny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto