Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15641 miejsce

Warszawa Siemaszki - pobierz bezpłatny album dwustu zdjęć powojennej stolicy

Narodowe Archiwum Cyfrowe opublikowało album "Warszawa Siemaszki", który można bezpłatnie pobrać ze strony NAC. W publikacji znajdziemy około 200 zdjęć Warszawy autorstwa Zbyszka Siemaszki z lat 50., 60. i 70.

 / Fot. zrzut ekranu"Spośród sześciu tysięcy zdjęć Zbyszka Siemaszki przechowywanych w NAC wybraliśmy około dwustu prezentujących Warszawę w latach 50., 60. i 70. Znajdujemy tu ikoniczne już fotografie przodowników odbudowujących Stare Miasto, tłumów odgruzowujących w czynie społecznym plac Dzierżyńskiego czy zdjęcia powstającej ściany wschodniej" - czytamy na stronie Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Książka składa się z kilku działów. Są to: Odbudowa, Architektura Warszawy, Praca, Po godzinach, Wydarzenia, Życie Stolicy. Każdy z działów opatrzony został wstępem Katarzyny Kalisz, która szkicuje kontekst powstania fotografii. W albumie zobaczymy nie tylko zdjęcia budowli i inwestycji, ale również mieszkańców stolicy w codziennych sytuacjach.

Nakład papierowego wydania książki został wyczerpany, ale ze strony NAC można bezpłatnie pobrać ebooka w wersji PDF.

Czytaj także: Deszcz nagród dla Idy podczas gali Europejskich Nagród Filmowych. Czekamy na Oscara i Złote Globy?


Zbyszko Siemaszko urodził się w 1925 r. w rodzinie znanych fotografów wileńskich. Podczas II wojny światowej walczył w szeregach 3. Brygady Partyzanckiej AK "Szczerbca" - czytamy we wstępie albumu. Dokumentował on za pomocą aparatu Leica codzienne życie żołnierzy. Zrobił 900 zdjęć, z których przetrwało 30 proc. W 1944 r. odniósł rany i trafił na Gestapo. Został odbity przez kolegów z więziennego szpitala. Po wojnie pracował w Społecznym Przedsiębiorstwie Budowlanym w Warszawie, gdzie zajmował się dokumentacją fotograficzną. Jego zdjęcia publikowała m.in. "Stolica". W 1957 r. wyjechał na stypendium do Paryża.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.