Facebook Google+ Twitter

Warszawa składa hołd Ofiarom Holokaustu

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2015-01-22 15:25

We wtorek 27 stycznia o godzinie 16.00 przy Pomniku Bohaterów Getta w Warszawie rozpoczną się uroczystości związane z X Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W hołdzie tym, którzy odeszli
Warszawskie obchody X Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu rozpoczną się przy Pomniku Bohaterów Getta, przy ul. Zamenhofa, o godz. 16.00. Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, ambasad, organizacji społecznych i wyznaniowych złożą wieńce pod pomnikiem. Wsparcie i udział Kościoła Katolickiego oraz innych wspólnot wyznaniowych w X Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu będzie bardzo ważnym akcentem podkreślającym duchowy, ekumeniczny wymiar tego wydarzenia. Przedstawiciele różnych wyznań i kościołów odmówią modlitwę ekumeniczną za tych, którzy odeszli. W trakcie uroczystości odbędzie się również Apel Pamięci, podczas którego każdy z nas będzie mógł odczytać imiona Ofiar Holokaustu, także swoich Bliskich.
Po uroczystości Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz serdecznie zaprasza o godz. 18.00 na spektakl „Mur” poświęcony postaci Ireny Sendlerowej, w reżyserii Macieja Wojtyszko.
Osoby zainteresowane darmowymi zaproszeniami prosimy o kontakt na adres mejlowy a.krakowiak@teatr-zydowski.art.pl lub pod tel. 22 620 49 54.

Światło Pamięci - zapalmy świecę
Będziemy przywoływać cienie pomordowanych w gettach i obozach, symbolem pamięci będzie zapalona świeca. „Zwracamy się do wszystkich, aby tego dnia o godzinie 18:00 przywołali pamięć o ofiarach Zagłady stawiając w oknie zapaloną świecę – apeluje Gołda Tencer. – Niczym gorejąca świeca musi płonąć w nas pamięć o tych, którzy tak bardzo cierpieli. Obowiązkiem każdego jest troszczyć się, aby światło pamięci nigdy nie zgasło w naszej świadomości.”
Akcja ma charakter ogólnopolski. Fundacja Shalom wystąpiła do władz kościelnych w całej Polsce z apelem o jej rozpropagowanie. Władze Kościoła Katolickiego oraz innych wyznań wyrazili swe poparcie i nawołują wiernych do przyłączenia się do akcji. Zapraszamy wszystkich do włączenia się w upamiętnienie Ofiar Holokaustu 27 stycznia o godz. 18.00 poprzez zapalenie świecy w oknie.
Światło Pamięci można także zapalić w internecie. Wystarczy odwiedzić profil Fundacji Shalom https://www.facebook.com/fundacja.shalom i zszerować zamieszczone tam zdjęcie przedstawiające zapaloną świecę.

Tramwaj śladami Getta
W tym dniu, w godz. 12.00 – 18.00, na ulice Warszawy wyjedzie oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj. Pusty pojazd będzie symbolizować tenże sam kursujący kiedyś po
warszawskim getcie. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy zginęli w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą:
Plac Narutowicza - Filtrowa - Nowowiejska - Marszałkowska - Andersa - Stawki - al. Jana Pawła II - Popiełuszki - Metro Marymont - Popiełuszki - al. Jana Pawła II - Okopowa - Towarowa - Plac Zawiszy - Plac Narutowicza.
(Joanna Tabaka)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.