Facebook Google+ Twitter

Warszawa. Spacer po Cmentarzysku Zapomnianych Książek

Dziś ruszyła akcja Cmentarzysko Zapomnianych Książek. Miłośnicy literatury, po uiszczeniu jednorazowej opłaty, mogą wybierać spośród używanych woluminów, i zabrać tyle ile pomieszczą ich torby. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę.

Cmentarzysko Zaginionych Książek - W środku (30.11.09) / Fot. Paweł BilińskiW podziemiach budynku Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie zgromadzono kilkadziesiąt tysięcy używanych książek, które nie znalazły dotychczas nabywców. Pochodzą one głównie z antykwariatu pomysłodawcy akcji - Waldemara Szatanka, który przez rok zebrał 30.000 woluminów. Jak mówi autor inicjatywy, pomysł na wielkie rozdanie książek powstał z obserwacji: - Coraz więcej książek umiera. Można powiedzieć, że umiera fizycznie. Nie chcą ich czytelnicy, nie chcą ich biblioteki i nie chcą ich antykwariusze. Nagle okazuje się, że jest ich tysiące. Pomyśleliśmy, że trzeba nietypowo zachęcić ludzi, aby zabrali je do domu.

Cmentarzysko Zaginionych Książek - (30.11.09) / Fot. Paweł BilińskiNiedługo przed otwarciem Cmentarzyska Zapomnianych Książek, prawie całe podziemie BUW było wypełnione zainteresowanymi. Kolejnych osób dzierżących obszerne torby wciąż przybywało. Zaledwie w godzinę po otwarciu, większość książek zniknęła z "półek". Autor akcji przyznaje, że nie spodziewał się tak dużego sukcesu. - Myślałem, że mniej ludzi kocha książki - mówi. - Obecne społeczeństwo nie do końca docenia książki. Ludzie wolą korzystać z internetu. Częściej niż do książek zaglądają do Wikipedii czy Google. Jeśli ktoś chce sobie kupić książkę, to przelicza ją na piwo, kino lub pizzę i to mu się nie kalkuluje - mówi jeden z uczestników akcji. Na Cmentarzysku Zapomnianych Książek znaleźli się ci, którzy takich wyliczeń nie stosują. Większość z nich to stali nabywcy książek. Z tego powodu widok osoby dźwigającej wypełnioną po brzegi literaturą torbę nie był rzadki.

Kosztem mrówczej pracy kilka tysięcy tytułów zostało pogrupowanych na cztery główne kategorie. Zainteresowani czytelnicy znajdą na Cmentarzysku literaturę fachową, naukową, historyczną czy wreszcie młodzieżową, beletrystykę i poezję. Zdaniem Szatanka, dzisiejszego dnia najczęściej wybierane były książki historyczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Jeszcze nie wiem jak , ale muszę się tam przejść

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie ma czegoś takiego jak Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego!!!
BUW to Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapomniałem xD

Komentarz został ukrytyrozwiń

chyba błąd w tytule: chodziło pewnie o Cmentarzysko Zapomnianych a nie Zaginionych Książek

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki za ten tekst - jutro tam pójdę, z książkami i po ... książki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.