Facebook Google+ Twitter

Warszawa: Specjaliści o depresji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-17 15:35

Depresja to choroba, którą można zwalczyć, więc nie należy zwlekać z jej leczeniem - uważają specjaliści. W Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona przygotowaniom do Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją. Będzie on przebiegał pod hasłem "Depresja a bezsenność".

Doktor Dariusz Wasilewski z Zespołu do spraw Walki z Depresją przy Ministrze Zdrowia mówi, że ten problem dotyka 10 procent dorosłych Polaków. Jak dodaje, te statystyki pogarszają się, ponieważ ludzie w Polsce i na całym świecie nie wytrzymują stresu oraz szybkiego tempa życia.

Prezes stowarzyszenia "Aktywnie przeciwko depresji" Joanna Chatizow podkreśla, że depresja ma ścisły związek z bezsennością, dlatego tegoroczny dzień walki z nią będzie poświęcony powiązaniom między jednym a drugim zaburzeniem. Poprzez akcję stowarzyszenie "Aktywnie przeciwko depresji" chce zwrócić uwagę na to, że bezsenność jest w Polsce źle leczona, czego konsekwencją często bywa depresja.

Obie choroby bardzo często występują razem. Pacjenci z depresją mają zaburzenia snu, zaś osoby cierpiące na bezsenność są zagrożone depresją. Michał Skalski - kierownik Poradni Leczenia Zaburzeń Snu w Akademii Medycznej w Warszawie - radzi, aby nie starać się za wszelką cenę zasnąć. Jego zdaniem, trzeba być aktywnym tak długo, dopóki organizm nie odczuje zmęczenia. Należy także przestrzegać higieny snu.

Depresja jest najczęstszą chorobą psychiczną. Według Światowej Organizacji Zdrowia, na zaburzenia depresyjne cierpi 120 milionów ludzi na całym świecie. Stanowią one czwarty najważniejszy problem zdrowotny na świecie. Według WHO, do roku 2020 depresja będzie najczęstszym schorzeniem w krajach rozwiniętych.

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją pod hasłem "Depresja a bezsenność" będzie obchodzony we wtorek 23 lutego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.