Facebook Google+ Twitter

Warszawa. Spiżowy posąg z pomnika Dowborczyków wróci nad Wisłę po 62 latach

Posąg z pomnika Dowborczyków może wrócić na swoje miejsce nad Wisłą. Zniknął stamtąd 62 lata temu. Ostatnie lata spędził przed Muzeum Wojska Polskiego.

Spiżowa postać żołnierza z szablą i sztandarem stoi przed Muzeum. Jest to kopia z 1997 r. Oryginał autorstwa Michała Kamieńskiego, odsłonięty w 1930 r., zniknął z Wybrzeża Kościuszkowskiego w 1946 r. na polecenie ówczesnych władz. Po upadku PRL powstał komitet, który doprowadził do odtworzenia rzeźby. Potem jednak nastąpiły komplikacje: komitet musiał wybrać inną lokalizację. Zdecydowano się na miejsce na osi ul. Lipowej, ale urzędnicy (ratusz i konserwator) odmówili i wskazali zachowany przedwojenny fundament pomnika, blisko północnego wylotu tunelu Wisłostrady. Ostatecznie posąg trafił do MWP, które od 8 lat jest jego właścicielem.

Autorem inicjatywy przeniesienia pomnika na jego oryginalne miejsce jest radny Śródmieścia Daniel Łaga (PO). Wspierają go mieszkańcy Powiśla. Pomysł przypadł do gustu również burmistrzowi i przewodniczącej Rady Warszawy.

- Jesteśmy otwarci na rozmowy z miastem o przekazaniu posągu. Czekamy na oficjalne wystąpienie - oznajmił Gazecie Wyborczej, dr Henryk Idzi Łatkowski, wicedyrektor MWP. Dodał, że na wykreślenie rzeźby z inwentarza muzealnego musi zgodzić się minister kultury.

Przedstawiciel ratusza Przemysław Jenaszek z Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej przekonywał, że pomnik powinien stać na swoim historycznym miejscu. Jarosław Jóźwiak, wiceszef gabinetu prezydent Warszawy: - Jesteśmy zainteresowani podjęciem rozmów z Muzeum Wojska Polskiego.

Nad Wisłą czeka już fundament, w Muzeum - rzeźba, brakuje tylko cokołu. Jego koszt może wynieść ok. 150 tys. zł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Pierwotnie stał w osi ulicy Lipowej na skwerze przy Wybrzeżu Kościuszkowskim. Warto poczytać o samym I Korpusie Polskim w Rosji:
http://ortopedianew.appspot.com/wiki/I_Korpus_Polski_w_Rosji

Komentarz został ukrytyrozwiń

Biedna Wisła. Ktoś zjadł literkę "i"

Komentarz został ukrytyrozwiń
cenzor
  • cenzor
  • 21.01.2011 20:48

W tytule jest literówka :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.