Facebook Google+ Twitter

Warszawa. Spór o krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego

Trzy miesiące po smoleńskiej katastrofie, krzyż, który postawiono przed Pałacem Prezydenckim po tym tragicznym wydarzeniu wzbudza coraz więcej kontrowersji - informuje tvn24.pl

"Uważam, że ten krzyż powinien się znaleźć w miejscu, które jest dla niego bardziej godne, czyli w Świątyni Opatrzności Bożej, bądź na cmentarzu tam, gdzie są mogiły wszystkich ofiar" - twierdzi rzecznik rządu Paweł Graś.

Podobnego zdania jest Jerzy Wenderlich z SLD. Obaj panowie uważają, ze Pałac Prezydencki jest miejscem pracy legislacyjnej, a nie miejscem kultu religijnego.

Głos w sprawie zabrał także prezydent - elekt. "Krzyż spod Pałacu Prezydenckiego zostanie we współdziałaniu z władzami kościelnymi przeniesiony w inne, bardziej odpowiednie miejsce" - mówił w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" Bronisław Komorowski.

Przeciwnego zdania jest Adam Bielan (PiS). Uważa, że Krakowskie Przedmieście jest miejscem symbolicznym, które w odpowiedni sposób upamiętnia jedność Polaków po wydarzeniach z 10 kwietnia.

O opinię zapytany został także Ryszard Kalisz (SLD), który zgodził się z decyzją Komorowskiego w sprawie krzyża" "Pamiętajmy o tej wielkiej tragedii. Pamiętajmy o tej katastrofie. To była tragedia narodowa, ale nie róbmy z tego polityki".

Wszystko zależy teraz od decyzji prezydenta - elekta, który jednak optuje za usunięciem krzyża postawionego w nastroju żałoby, przed którym w kwietniu gromadziły się miliony Polaków.
Nasuwa się pytanie: czy krzyż, który powinien być spoiwem, ma być upolityczniany i powodować kolejne zatargi, czy też jednak powinien łączyć i jednoczyć Polaków?


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Chichot historii...Prezydent elekt, który był zwolennikiem krzyża w Sejmie jest za usunięciem krzyża przed Pałacem prezydenckim. Nie byłoby problemu gdyby przestrzegano postanowień Ustawy Zasadniczej....Wszystko się kiedyś wraca rykoszetem....

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,8127498,Rzad_wydal_juz_polowe_z_puli_dla_rodzin_ofiar_tupolewa.html
Jeżeli powstaje taka kwatera...
"2 mln zł pochłonie symboliczna, zbiorowa kwatera na Powązkach z napisem "10 kwietnia 2010 r. Smoleńsk" - kończy "Rzeczpospolita".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pałac Prezydencki nie był własnoscią państwa Kaczyńskich. Jest siedziba
kazdorazowego prezydenta Rzeczypospolitej, a nie władz czy organizacji koscielnych.
Skończyła sie oficjalna żałoba, w pałacu będzie rezydował kolejny prezydent i czas najwyższy usunąc symbol religijny: upieranie sie przy jego pozostawieniu jest szantazem emocjonalnym.
Państwo jest konstytucyjnie świeckie. I to jest wystarczający powód, aby prywatne inicjatywy religijne ograniczały sie do przestrzeni religijnej, a nie państowej. Jest bardzo wiele miejsc odpowiednich dla pamiatkowego krzyża. Ale z pewnościa nie powinna to byc siedziba prezydenta państwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.