Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11600 miejsce

Warszawa. Spory wokół "Żagla". Prace zostaną wznowione?

3 września 2010 roku zapadnie decyzja wojewody czy prace budowlane ekskluzywnego apartamentowca o nazwie "Żagiel", zaprojektowanego przez Daniela Libeskinda, zostaną wznowione. Inwestor grozi wszczęciem postępowania arbitrażowego przed sądami międzynarodowymi.

Żagiel / Fot. materiały inwestoraW 2008 roku firma Orco Property Group, poprzez swoją polską spółkę Orco Property Sp. z o.o., rozpoczęła budowę wieżowca według projektu światowej sławy architekta polskiego pochodzenia, Daniela Libeskinda.

Elegancki apartamentowiec o wysokości 192 metrów (54 piętra), stanie się symbolem nowoczesności i wielkomiejskiej atmosfery Warszawy. Budynek, który stanie przy ulicy Złotej 44, bez wątpienia uatrakcyjni miejski krajobraz.

Luksusowe mieszkaniawnętrza apartamentów / Fot. materiały inwestora

W wieżowcu znajdować się bedzie 251 apartamentów, z czego około 90 jest już sprzedanych. Mieszkania będą klimatyzowane i w pełni urządzone. Przestrzenne wnętrza będą miały wysokość do 2,95 metra.

Budynek zostanie wyposażony również w 25-metrowy basen, taras słoneczny, saunę, łaźnię, fitness club, parking oraz prywatne ogrody na tarasie słonecznym.

Wstrzymanie prac

Światowy kryzys finansowy spowodował tymczasowe zawieszenie prac. Wznowienie budowy zostało jednak uniemożliwione przez władze sądownicze - Wojewódzki Sąd Administracyjny, który na mocy wyroku z 29 lipca 2009 r. uchylił uzyskane przez firmę Orco pozwolenie na budowę. Wszystko za sprawą siedmiu lokatorów kamienicy przy ul. Emilii Plater 47, którzy zwrócili się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, aby złożyć zażalenie, że "Żagiel" zabierze im światło i zmniejszy wartość ich mieszkań. Firma Orco wniosła o kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego, którego orzeczenie podważyło decyzję wojewody o pozwoleniu na budowę, mimo że została ona uzyskana zgodnie z prawem i obowiązującymi procedurami.

Należy podkreślić, że Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że Orco nie popełniło żadnych błędów. Po przekazaniu pisemnego orzeczenia NSA do wojewody, ma on 30 dni na wydanie decyzji o wznowieniu pozwolenia na budowę - mając na uwadze orzeczenie sądu. Nie ma jeszcze decyzji wojewody w tej sprawie - ma czas do 3 września.

- To skomplikowana sprawa. Wykluczyliśmy już wariant umożenia postępowania i przekazania do Urzędu Nadzoru Budowlanego, przez co inwestor straciłby pozwolenie na budowę. Teraz wojewoda prowadzi postępowanie w tej sprawie. Jeśli okaże się, że nie ma żadnych uchybień, pozwolenie zostanie zatwierdzone przez wojewodę, a jeśli nie, to przekażemy dokumentację miastu do kolejnego rozpatrzenia. Dementuję również plotki o rzekomym wydaniu pozwolenia przez wojewodę, decyzji jeszcze nie ma - mówi Ivetta Biały, rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Proszę, proszę, proszę jak mała dziewczynka. Zbudujcie nam Żagielka!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.