Facebook Google+ Twitter

Warszawa: Streetworkerzy pomogą bezdomnym

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-16 19:38

Warszawskie Hospicjum Świętego Krzyża opiekujące się bezdomnymi rozpoczęło szkolenie streetworkerów. Ich zadaniem będzie wyszukiwanie bezdomnych, którzy potrzebują pomocy, ale sami nie są w stanie jej szukać.

Prezes Hospicjum Magdalena Hozer powiedziała, że cześć osób bezdomnych potrafi znaleźć wsparcie, ale jest wśród nich wielu chorych, do których trzeba wyjść, bo sami nie mogą prosić o pomoc. Streetworkerzy pomagają umieścić ich w szpitalach mimo braku ubezpieczenia, organizują też doraźną pomoc lekarską i leki.

Anna Michalska z Towarzystwa Pomocy Świętego Brata Alberta od kilku lat pracuje na ulicach Trójmiasta. Teraz uczy warszawskich wolontariuszy, jak pomagać bezdomnym. Podkreśla, że pomocy potrzebują także ci, którzy dobrze sobie radzą, bo przystosowali się do życia w bezdomności. Takie osoby na przykład często potrzebują pomocy prawnej, bo nie mogą załatwić nawet podstawowych spraw urzędowych.

Terapeuta uzależnień Jacek Znamierowski podkreśla, że do najtrudniejszych zadań streetworkerów należy pomoc bezdomnym uzależnionym od alkoholu. Nie chcą oni korzystać z ogrzewalni i noclegowni, gdzie obowiązuje wymóg trzeźwości, niewielu z nich decyduje się na skorzystanie z terapii odwykowej.
Bezdomni gromadzą sie w bunkrach, pustostanach, kanałach i tunelach kolejowych gdzie jest cieplej , tam też zaglądają streetworkerzy, którzy chcą im pomóc. W Warszawie jest - według różnych wyliczeń - od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy osób bezdomnych, głównie przyjezdnych z mniejszych miejscowości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.