Facebook Google+ Twitter

Warszawa: Światowe mazurki na Krakowskim Przedmieściu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-23 11:22

"Wszystkie Mazurki Świata" to projekt, który w 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina ma przypomnieć, że to, co w jego muzyce najoryginalniejsze, ma źródło w polskiej muzyce wiejskiej. Pierwsze spotkanie z mazurkami dziś o 19:00 na warszawskim Krakowskim Przedmieściu.

Kompozytor, muzyk i realizator projektu Janusz Prusinowski mówił w "Sygnałach Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że polska muzyka jest na świecie grana i często jest popularniejsza niż w kraju. Kompozytor, który sam wystąpi dziś z zespołem podkreślał, że polskie polonezy i mazurki były i są popularne na całym kontynencie, a w Skandynawii są tańczone jako własne tańce ludowe.

Janusz Prusinowski podkreśla, że zarówno festiwal "Wszystkie Mazurki Świata" i dzisiejszy projekt edukacyjny "Mazurek - Reaktywacja" ma pomóc przywrócić rangę polskiej muzyce ludowej. Dodaje, że mazurek nie tylko jako dziedzictwo Chopina, ale też dziedzictwo całego narodu jest warty przypomnienia, zwłaszcza, że pozwala pojąć język tańca, który z kolei pomaga w zrozumieniu całej muzyki.

Cały projekt składa się z działań artystycznych i edukacyjnych trwających od stycznia do grudnia 2010. Ich punktem kulminacyjnym będzie siedmiodniowy festiwal, pod nazwą taką jak cały projekt: "Wszystkie Mazurki Świata". W ramach festiwalu spotkają się wykonawcy z różnych stylistyk muzycznych: pianiści grający mazurki Chopina, muzycy jazzowi, najlepsi wiejscy muzykanci. Spotkają się również muzycy i tancerze z różnych krajów, w których gra się i tańczy mazurka: z Francji, Szwecji, Estonii, Republiki Zielonego Przylądka.

Poprzedzający festiwal program edukacyjny "Mazurek - Reaktywacja", skierowany do młodzieży, dzieci i dorosłych, zakłada naukę tańców tradycyjnych, popularyzację wiedzy o muzyce wiejskiej i jej wpływie na muzykę klasyczną, naukę śpiewu i gry na prostych instrumentach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Świetnie. I o to chodzi. Muzyka na żywo grana przez autentycznych ludzi. link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.