Facebook Google+ Twitter

Warszawa. Teatr Kwadrat musi zmienić siedzibę

Jeden z najbardziej lubianych warszawskich teatrów, decyzją Urzędu Miasta, musi opuścić swoją wieloletnią siedzibę przy ulicy Czackiego.

Czy Teatr Kamienica będzie tymczasową siedzibą Teatru Kwadrat? www.wikipedia.org / Fot. Aleksandra.hillesland1aTeatr Kwadrat znany jest wśród warszawiaków z zabawnych, komediowych spektakli, z udziałem wielu znakomitych aktorów młodego i starego pokolenia takich jak: Ewa Ziętek, Marek Siudym, Marta Żmuda-Trzebiatowska i Paweł Małaszyński.

Dlaczego musi się przeprowadzić?

- Budynek musiał zostać zwrócony prawowitemu właścicielowi - firmie Polimex Mostostal po dekrecie Bieruta oraz na mocy ustawy - mówi Tomasz Andryszczyk, rzecznik Urzędu m.st. Warszawy. - To nie była sprzedaż z naszej strony!

Czym był dekret Bieruta? Ogłoszony w 1945 roku dekret likwidował własność prywatną warszawskich gruntów, aby szybciej udało się odbudować miasto po wojennych zniszczeniach. Obecnie dawni właściciele starają się o zwrot zabranych gruntów oraz nieruchomości - w wielu przypadkach z powodzeniem.

Co dalej z teatrem?

Poszukiwanie nowej siedziby to dla teatru nie lada wyzwanie, w które zaangażował się Urząd Miasta oraz nowy dyrektor teatru. Jak donosi serwis gazeta.pl nowym dyrektorem od 15 lipca został aktor Andrzej Nejman, znany m.in. z serialu "Złotopolscy".

Nowym miejscem może zostać stare Kino Wars, mieszczące się na Rynku Nowego Miasta. Jednak miejsce to wymaga gruntownego remontu i teatr mógłby się tam wprowadzić dopiero za około trzy lata. Co przez ten czas będzie się działo z teatrem i jego aktorami?

"Miasto zobowiązało się, że znajdzie dwie siedziby: tymczasową (by zaadaptować na potrzeby teatru miejsce docelowe) i stałą. W wypowiedziach prasowych pojawiło się kilka propozycji: przez rok spektakle miałyby być grane m.in. w Teatrze Kamienica Emiliana Kamińskiego." - donosi serwis gazeta.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.