Facebook Google+ Twitter

Warszawa. "Tęcza" wróci na plac Zbawiciela

Spalona 11 listopada 2013 roku przez środowiska narodowe biorące udział w marszu Niepodległości instalacja "Tęcza" będzie odnowiona i na początku maja br. wróci na swoje dawne miejsce na stołecznym placu Zbawiciela.

Tęcza na placu Zbawiciela w Warszawie (sierpień 2012 r.) / Fot. Krzysztof KrzakSłynna "Tęcza", która jest utożsamiana przez niektóre osoby z symbolem środowisk homoseksualnych, biseksualnych i transseksualnych, była niszczona już pięciokrotnie, odkąd w 2012 roku stanęła na placu Zbawiciela (wcześniej, podczas polskiej prezydencji znajdowała się na placu przed Parlamentem Europejskim). Ubiegłoroczne zniszczenia władze Warszawy oszacowały na 70 tysięcy złotych. Właściciel instalacji autorstwa Julity Wójcik, Instytut Adama Mickiewicza, ma podpisaną umowę ze stołecznymi władzami na jej eksponowanie do końca 2015 roku. I to właśnie IAM jest inicjatorem akcji odbudowy "Tęczy".

W tym celu od 10 do 13 kwietnia 2014 roku w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki odbędą się warsztaty, podczas których przygotowanych zostanie 22 tysiące sztucznych kwiatów. Organizatorem spotkań, w których weźmie też udział Julita Wójcik jest Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego "Tęcza". Konstrukcja instalacji pokryta będzie specjalną emalią ognioodporną, zaś same kwiatki równiez będą wykonane z niepalnych materiałów. Ich instalacja rozpocznie się po 23 kwietnia, by 1 maja, w 10. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej odnowiona "Tęcza" była już gotowa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

A homoterrorystom będą przeszkadzały pedały w sklepach z rowerami. Nie ma czegoś takiego jak homofobia, bo nikt ich się nie boi (oprócz redakcji i kilku firm). Stroje ludowe są strojami ludowymi, a nie wynurzeniami jakiejś tam artystki symbolizującymi homo. Tęcza na niebie jest czymś naturalnym, a symbol krzykliwej mniejszości w centrum miasta już nie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co to za różnica ? Tęcza to tęcza . Homofobom będą niedługo przeszkadzały pasiaki w strojach ludowych .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tęcza po burzy nie jest symbolem homoterrorystow.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Instalacja pani Julity budzi tyle emocji , po co ją podpalać ?
Może efektowniej będzie podpalić tęczę po burzy ? To dopiero będzie bohaterstwo a nie dziecinada .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Haha.. ja w imieniu Warszawiaków palących. Już nie raz była podpalana a jadąc metrem tylko słyszę, że ktoś owe plany knuje. Nie ma Pan podstaw mnie podejżewać Panie Łukaszu B. Chyba, że już Pan kogoś szuka, na kogo zwali Pan winę? Pozdr.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W detalach spontanicznie odwołuje się do deformacji wczesnego flamboyant, rozbity ball flower to zaś ukryty symbol grzechu pokuszenia, który woła niby do okna dioklecjańskiego i poprzez split ze sztuką XXIIw. zakreśla streetartową myśl peace gate'owym łukiem, co w konsekwencji pozwala odczuć pewną prowokacyjną wymowę reklamy zaklętej w popartowej konwencji, tak cudnym kiczem oddaną poprzez transponowanie akcentu mimetycznego, właściwego Bazarowi Różyckiego z XXw., co już u schyłku następnego stulecia tętniło wężowymi przepleceniami modern baroque typowego dla polskiej drugiej fali LGBT, a nawet ąę i ćźó@.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli tęcza spłonie i będzie to dowód w sprawie, to autor screena odpowie za współudział.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.04.2014 18:39

Panie Tut, zrobiłem screen pańskiej złożonej deklaracji. Jeśli tęcza spłonie będzie dowód w sprawie. Pzdr.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.04.2014 18:26

@Piotr Tut, pan podpali?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyli tradycyjnie, palimy 3 maja, again :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.