Facebook Google+ Twitter

Warszawa testuje autobusy napędzane alkoholem

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-07-24 16:27

Trwa testowanie nowego autobusu zasilanego bioetanolem. Czeka nas rewolucyjna wymiana taboru, czy to tylko kolejny test, po którym nic sie nie zmieni?

Linię 180 obsługuje 12-metrowy, niskopodłogowy autobus scania. Nie ma on „warszawskich" barw, został bowiem wypożyczony Miejskim Zakładom Autobusowym przez firmę Scania Polska na trzy tygodniowe jazd testowych. Różni się też od pozostałych autobusów jeżdżących po stolicy spalanym paliwem - bioetanolem.

Spełnia on amerykańską normę ekologiczną EEV, ostrzejszą od europejskiej. W stosowanych obecnie silnikach na bioetanol emisja dwutlenku węgla jest o 10 – 20 proc. mniejsza niż przy tradycyjnych na olej napędowy, a w przygotowanych silnikach drugiej generacji ma zostać obniżona do 40 - 50 proc.

Testy mają pomóc w opracowaniu warunków przetargu na 50 - 60 takich autobusów, który MZA ma zamiar ogłosić jesienią. Jeśli żadna z polskich firm nie rozpocznie produkcji bioetanolu, trzeba go będzie sprowadzać ze Szwecji. Wybór linii, na której przeprowadzane są testy nie jest przypadkowy: ekologiczne pojazdy zostaną po ewentualnym zakupie skierowane na Trakt Królewski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.