Facebook Google+ Twitter

Warszawa: Toczy się rozprawa zomowców skazanych w sprawie kopalni "Wujek"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-22 10:19

Przed Sądem Najwyższym w Warszawie toczy się rozprawa kasacyjna byłych zomowców skazanych w sprawie pacyfikacji kopalni "Wujek" w grudniu 1981 roku. Na początku stanu wojennego od ich strzałów śmierć poniosło dziewięciu górników. Milicjanci zostali skazani na kary od 3,5 do 6 lat wiezienia. Obrońcy chcą uchylenia wyroków.

Na sali rozpraw pojawili się tylko obrońcy skazanych oraz niektórzy oskarżyciele posiłkowi. W czerwcu ubiegłego roku Sąd Apelacyjny w Katowicach skazał czternastu byłych zomowców, którzy uczestniczyli w pacyfikacji kopalń "Wujek" i "Manifest Lipcowy" w grudniu 1981 roku. Wówczas sąd złagodził orzeczoną rok wcześniej przez Sąd Okręgowy w Katowicach karę dla dowódcy plutonu specjalnego ZOMO Romualda Cieślaka - z 11 do 6 lat wiezienia. Jednocześnie zaostrzył kary pozostałym trzynastu zomowcom, którzy dostali od 4 lat do 3,5 roku wiezienia.

Sprawę jednego umorzono, a byłego wiceszefa Komendy Wojewódzkiej MO w Katowicach Mariana Okrutnego uniewinniono. Cześć ze skazanych osób odbywa kary, reszta oczekuje na ich wykonanie. Cieślak jest w areszcie od wyroku sądu okręgowego w 2007 roku. Wniosek o kasację złożyło trzynastu skazanych. Jeden z nich zmarł po jego złożeniu.

Kopalnie wstrzymały wydobycie po wprowadzeniu stanu wojennego, a ich załogi ogłosiły strajk. W czasie pacyfikacji kopalni "Wujek" 16 grudnia 1981 roku od kul zginęło 9 górników, a 21 zostało rannych. Dzień wcześniej w kopalni "Manifest Lipcowy" postrzelono 4 górników. Prokuratura wojskowa umorzyła prowadzone w stanie wojennym śledztwo. Śledczy przyjęli tezę o obronie koniecznej milicjantów.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.