Facebook Google+ Twitter

Warszawa uczciła ofiary zbrodni katyńskiej

Mimo deszczu i zimna, ponad 700 osób uczestniczyło w V Katyńskim Marszu Cieni, który przeszedł ulicami Warszawy.

V Katyński Marsz Cieni / Fot. Jakub BoguckiMarsz zorganizowany został przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław". Uczestnicy Marszu wraz z grupą rekonstrkucyjną żołnierzy ubranych w mundury z epoki, przeszli od Muzeum Narodowego przy Al. Jerozolimskich, Traktem Królewskim, aż pod Pomnik Poległych i Pomordowanych na Wschodzie. Kolumnę prowadził oryginalny samochód NKWD "Czarny woron".

Pod Kościołem św. Krzyża, Zamkiem Królewskim oraz Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich, odbyły się krótkie inscenizacje, przedstawiające losy zesłanych polskich oficerów i ich rodzin. Odczytano fragmenty pamiętników oraz listy poległych do rodzin. Pod Pałacem Prezydenckim i Pomnikiem Katyńskim przy ul. Podwale zapalono znicze pamięci.

Na całej trasie marszu, do uczestników dołączali przechodnie, którzy z rąk dzieci idących na czele otrzymywali okolicznościowe ulotki. Pod Pomnikiem Poleglych i Pomordowanych na Wschodzie odbyła się inscenizacja egzekucji polskich oficerów: żołnierze z zawiązanymi przez "Rosjan" rękoma przechodzili przez stanowiące element pomnika belki kolejowe z nazwami miejsc egzekucji pod pomnik-wagon wypełniony symbolami religijnymi. Następnie, przy dźwiękach wystrzałów, nałożono na nich czarną siatkę symbolizującą śmierć. Następnie zebrani zapalili znicze i odśpiewali hymn państwowy.

W kwietniu 1940 roku w Katyniu, Charkowie i w wielu innych, dotychczas nieznanych miejscach, NKWD rozstrzelało ponad 21 tysięcy polskich oficerów wziętych do niewoli po sowieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 roku. Wśród zamordowanych strzałem w tył głowy znajdowali się również cywile: profesorowie, lekarze, prawnicy, studenci i księża.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

erk
  • erk
  • 16.04.2012 10:31

Ulewa,ulwą,chodzi o to,że Kaczyński doprowadził do kompletnej dezawuacji "patriotyzmu",a fakt Zbrodni Katyńskiej został zastąpiony "zbrodnią smoleńską".Przez niemal tydzień mieliśmy spektakl"smoleński",a rocznica Katynia została kompletnie zmarginalizowana i gdyby nie rosyjskie media,które przedwcześnie odtrąbiły sukces Rosji w procesie przed Trybunałem Prawa Człowieka,pies z kulawą nogą nie wspominałby o Katyniu."Polski patriota",znaczy dzisiaj tyle co GÓWNO NA PATYKU-siedzi wysoko,wszyscy go widzą,tyle tylko,że śmierdzi.Cholernie śmierdzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

pomijając kwestie PiS-u, trzeba obiektywnie podkreślić, że była ostra ulewa, przez co wytrwanie połtoragodzinnego marszu wymagało, no... duzo wysilku

Komentarz został ukrytyrozwiń
 elf
  • elf
  • 15.04.2012 22:00

A GDZIE PREZES , KTÓRY TAK OCHOCZO WYSŁAŁ BRATA DO KATYNIA na rocznicę . Dziś nie było tabliczek Gazety Polskiej . To cała hipokryzja " polityki historycznej PiS-u . 700 osób .... smutne .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.