Facebook Google+ Twitter

Warszawa. Uniwersytet Dzieci zainaugurował rok akademicki

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2010-09-26 17:13

25 września w Warszawie studenci Uniwersytetu Dzieci rozpoczęli kolejny rok akademicki. Wykłady i warsztaty, prowadzone w stolicy już od trzech lat, pozwalają dzieciom poprzez naukę i kulturę rozwijać ciekawość, intelekt i twórczy potencjał.

25 września w Warszawie w auli Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej przy ul. Szczęśliwickiej nastąpiła inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Dzieci.

Dzisiejszy wykład nosił tytuł "Gdzie jest Twoje miejsce w jurcie" i prowadził go dr Łukasz Smyrski. / Fot. Ewa KrzysiakW roku akademickim 2010/2011 na Uniwersytecie Dzieci (założonym przez Fundację PAIDEIA) w Warszawie będzie studiować 1700 dzieci. Większość z nich kontynuuje swoją przygodę z nauką, ale przybyło też około 550 nowych osób, które po raz pierwszy otrzymają indeksy (przede wszystkim na kierunkach "Odkrywanie" i "Inspiracje"). Opowiadał o ludziach w dalekiej Mongolii. / Fot. Ewa Krzysiak

Na kierunku "Tematy" na wykładzie pt. "Gdzie jest Twoje miejsce w jurcie"prowadzonym przez dr Łukasza Smyrskiego, wykładowcę Uniwersytetu Warszawskiego, studenci zastanawiali się nad tożsamością człowieka. Co to takiego jest i co ją kształtuje? Aby lepiej zrozumieć to zagadnienie wybrali się na wycieczkę do dalekiej Mongolii.

dzieci przeniosły się do tego dalekiego kraju i zamieszkały w jurcie. / Fot. Ewa KrzysiakTam poznali - dzięki opowieściom i slajdom z wyprawy - życie i zwyczaje mieszkańców. Zobaczyli ich mieszkania, zajęcia i zabawy. Dowiedzieli się dlaczego koczownicy w Mongolii noszą dziwne imiona, rozmawiają z górami i ciągle wędrują ze stadami.

A pod koniec podróży przenieśli się w świat duchów i wysokich gór Ałtaju. Zasiedli we własnoręcznie zbudowanej jurcie. Jurta to dom i taki mały świat, w którym tożsamość każdej osoby - czyli to, za kogo uważa ona samą siebie i za kogo uważają ją inni - jest dokładnie określona.

Poprzez obserwację życia koczowników w ich naturalnym środowisku i wejście w mikroświat jurty łatwiej zrozumieli i odpowiedzieli sobie na pytanie "kim jestem i jaki jestem?"

A później zasypały wykładowcę mnóstwem pytań. / Fot. Ewa KrzysiakKoniec wykładu i ogromne brawa dla prowadzącego. / Fot. Ewa KrzysiakBez ponownego spotkania się nie obędzie. Tym bardziej, że zajęcia zostały ocenione przez studentów na 5+.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Pragnę dodać informację, że w Łodzi jest już szósta edycja "Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego".
Zapraszam do obejrzenia mojej relacji link w której pani Anna Janicka opowiada o historii powstania ŁUDu i o celach, które przyświecają organizatorom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzieci są zadowolone- i to jest najważniejsze.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.09.2010 17:35

Wspaniała akcja a Tobie Ewo podziękowania za włożoną w to pracę. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na chwilę obecną Uniwersytet działa w czterech ośrodkach – w Krakowie, Warszawie, Olsztynie i we Wrocławiu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Justyno, to zadanie rodziców i nauczycieli aby poinformować dzieci, że taki sposób nauki poprzez zabawę istnieje, i że jest taki Uniwersytet Dzieci (czy Uniwersytet Dziecięcy), na który mogą uczęszczać. Tylko sprawa zasadnicza, to dzieci s a m e muszą zdecydować czy chcą się uczyć i brać udział w wykładach czy robić co innego. Nie mogą za nie decydować dorośli.

Ja o działalności Uniwersytetu Dzieci informuję od 3 lat i zamieszczam relacje na stronie link

Jak każdy uniwersytet czy szkoła, aby mógł fukcjonować musi mieć odpowiednią ilość chętnych. Dlatego też ze zrozumiałych względów uczelnie powstają w dużych miastach. Ale zawsze jest wyjście -można dojechać. Bo zajęcia odbywają się w weekendy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Ewo ! Mam namyśli dzieci ze szkół wiejskich i o tych dzieciach których nie stać na opłatę .
Wiadomo ruszyło : Warszawa,Wrocław, Kraków i jeszcze ......... Program opracowany i stopniowo wdrażany ,,Uniwersytet dzieci " Nie wszyscy dokładnie o tym są poinformowani . A dla dzieci to wielka przygoda .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Justyno - nie rozumiem. Dlaczego uważa pani, że "tylko wybrane dzieci skorzystają z tej przygody i przeżyć."?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odkrywanie i inspiracje potrzebne są w rozwoju każdego dziecka . Szkoda, że tylko wybrane dzieci skorzystają z tej przygody i przeżyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Takie wykłady cieszą się wielkim powodzeniem wśród najmłodszych, a różne zagadnienia same wchodzą do głowy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo pożyteczna forma spędzania wolnego czasu przez najmłodszych.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.