Facebook Google+ Twitter

Warszawa w ogniu starć

I gdy wydawało się, że Jarosław Kaczyński już dekretuje dyktaturę i wnet nałoży sobie koronę, by ogłosić się cesarzem, wrzawa podniosła się w obozie miłujących demokrację wykształciuchów na wieść o docierających właśnie posiłkach z Irlandii

- Pach, pach, pach! - z wprawą oddał trzy strzały poseł Rokita w stronę barykad skleconych naprędce przez oddziały pod wodzą Romana Giertycha, demonstrujące w obronie rządu. Siły były dość wyrównane. To już czwarty dzień walk, obfitujących w dramatyczne potyczki na słowa, gesty, rzadziej na szable.

Największe spustoszenie siała elitarna jednostka Łysych Szeregów, gustująca w wysokiego stopnia trudności działaniach nadzwyczajnych jak: negocjacje i zdobywanie informacji (co w sumie sprowadzało się do tego samego zestawu czynności...), lanie lśniącymi pałami po głowach, winach owocowych i pieśniach religijnych. Z drugiej, strony momentalnie zorganizowane obywatelskie kółko filozofów, roztrząsało etyczny wymiar uczestnictwa w walkach ulicznych.

Gruchnęła plotka, że Donald Tusk użył w stronę rywali jakiegoś brzydkiego słowa. Niewiele jednak można było usłyszeć ponad basującymi okrzykami grupki prawicowych intelektualistów, wołających z zapałem "Chodź tu, Balcerowicz!". Tymczasem Kazimierz Marcinkiewicz zaproponował przeniesienie walk na Stadion Dziesięciolecia, twierdząc, że znowu nie może dojechać do pracy tramwajem, a latanie tam helikopterem psuje jego z pietyzmem budowany image. Rubaszny dowcip wygłoszony na ten temat przez senatora Niesiołowskiego, aż do wieczora podtrzymywał gorącą atmosferę w antyrządowym obozie.

Żal tylko, że nie przyszedł Andrzej Lepper, który przecież walczyć umie, lubi, a i powód ma. Ten uznał jednak, że w państwie prawa nie ma miejsca na takie ekscesy. Nie wiedział za to, że kilku jego posłów akurat przymierzających się do matury zapisało się do Inicjatywy Uczniowskiej. Ta zaś z kolei właśnie miała rozpoczynać negocjacje z Romanem Giertychem. Antykaczyści ponieśli w tym miejscu porażkę, minister przekupił bowiem uczniów ciastkami w zamian za wycofanie się z walk.

I gdy wydawało się, że Jarosław Kaczyński już dekretuje dyktaturę i wnet nałoży sobie koronę, by ogłosić się cesarzem, wrzawa podniosła się w obozie miłujących demokrację wykształciuchów na wieść o docierających właśnie posiłkach z Irlandii, gdzie podobno niemal wszyscy wyjechali w wyniku nieuleczalnej awersji do rządzących. Mówiło się nawet, że w perspektywie kilku lat PO ma tam zamiar zbudować trwałą większość w parlamencie i wreszcie utworzyć własny rząd. Kilkaset tysięcy ludzi. Taką siłę trudno zlekceważyć. Szczególnie trudno zrobić to urzędowi pracy. Informacja okazała się jednak niedoprecyzowana, nikt nie chciał ich bowiem stamtąd wypuszczać. Zresztą pecunia non olet.

Jakaś łuna nad miastem. Czy to płonie Pałac Kultury? W zasadzie obie strony miały motyw, by go podpalić, toteż nikt się przesadnie nie przejął. Walczący gremialnie byli też zadowoleni ze sterowca przypominającego żółtą kaczkę, górującego nad Warszawą. Jeszcze parę dni i może się uspokoi. W końcu i tak pewnie wszyscy trzy razy zmienią partię (w tym przynajmniej dwukrotnie będą w PiS-ie), dwa razy płeć i pójdą wspólnie na piwo.

Obywatelski protest organizowany przez szefów jednej z partii. Obywatelski więc? Marsz protestu przeciwko władzy czy marsz poparcia dla jednej z opozycyjnych partii? Kampania wyborcza? Inspiracja Węgrami? Odwołania do 1956 roku dość wątpliwe. A może faktycznie aktywizowanie społeczeństwa? Może warto, bo ile można patrzeć na psucie demokracji? Albo narodziny nowego rytuału, może od teraz opozycja będzie sobie demonstrować regularnie? A może nikt nie przyjdzie? Teraz i nigdy? I to tylko tani chwyt? Pach, pach, pach! Hasta la vista, babe.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

A niechże i Jarosław nałoży tę koronę, przecież "Rex regnat, sed non gubernat" - może to byłoby jakieś rozwiązanie dla kraju ?:) Brawo Tomek :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

haha. Setnie się ubawiłem:) Wielkie brawa i równie wielki szacunek. Żałuję, że mogę przyznać tylko 1 pkt.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.