Facebook Google+ Twitter

Warszawa: W tym roku odnowiono 18 pomników na Powązkach

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-29 18:15

Na warszawskich Powązkach odnowiono w tym roku osiemnaście pomników i kaplic. To efekt działalności Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami. Najwięcej pieniędzy pochłonęły prace konserwatorskie dziewiętnastowiecznej kaplicy rodziny Wilczan - 124 tysiące złotych.

Fundusze na ratowanie zabytków cmentarza pochodzą z rządowych i stołecznych dotacji oraz z corocznej kwesty. Dzięki zaangażowaniu aktorów i ofiarności warszawiaków nadal możemy oglądać wiele zabytkowych nagrobków - podkreślają członkowie Społecznego Komitetu.

Przewodniczący Komitetu Marcin Święcicki cieszy się, że można było uratować nagrobki i rzeźby, które dosłownie rozpadały się na części. W takim stanie był m.in. pomnik nagrobny Alojzego Żółkowskiego, na którym figura anioła pękała na pół i odpadały skrzydła.

Wkrótce w internecie będzie można obejrzeć wszystkie zabytki Starych Powązek. Na razie uruchomiono testową stronę internetową z pierwszymi zdjęciami www.epowazki.eu. Za kilka miesięcy będzie dostępna cała baza powązkowskich nagrobków ze zdjęciami i informacjami między innymi o ich autorach oraz spoczywających tam osobach.

35. kwesta aktorów na Powązkach rozpocznie się w sobotę o godzinie 10. W ciągu kilku dni z puszkami na cmentarz wyjdzie około 200 osób.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.