Facebook Google+ Twitter

Warszawa walczy z falą śmieci. Kiedy miasto zbuduje sortownie i kompostownie?

Warszawa rocznie produkuje ok. 800 tys. ton śmieci, z czego większość trafia na przepełnione wysypiska. Miasto nie ma żadnej sortowni, kompostowni z prawdziwego zdarzenia. Nowa ustawa ma to zmienić.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vuilnis_bij_Essent_Milieu.jpg Attribution 1.0 GenericProblem ze śmieciami w Warszawie staje się coraz poważniejszy. Władze stolicy swoje zaniedbania tłumaczyły złym prawem. Dotychczas właścicielem śmieci nie był ratusz, lecz mieszkańcy i firmy odbierające odpady. Aby to zmienić, Ministerstwo Środowiska od kilku miesięcy prowadziło prace nad nowym prawem. Ustawa śmieciowa została niedawno zatwierdzona przez Sejm. Zgodnie z jej treścią samorządy mają stać się właścicielami odpadów i od nich zależeć będzie, co się z tymi odpadami stanie.

Rocznie Warszawa produkuje ok. 800 tys. ton śmieci, a przepełnione wysypiska coraz trudniej radzą sobie z wciąż zwiększającą się ilością odpadów. Nowa ustawa przewiduje, że warszawiacy będą płacić tzw. opłatę śmieciową, a zyski z niej mają być przeznaczone na inwestycje. Do połowy 2013 roku Warszawa ma wybudować kilka sortowni, kompostownię, a także rozbudować spalarnię na Targówku.

Ratusz będzie też zobowiązany do podziału miasta na kilkanaście mniejszych regionów, najprawdopodobniej będą to dzielnice. W każdym z nich wybierze firmę, która będzie odbierała śmieci. Jak mówi dla portalu gazeta.pl Małgorzata Szymborska, wiceszefowa departamentu gospodarki odpadami w Ministerstwie Środowiska, samorządy będą miały niewiele czasu na stworzenie sprawnych mechanizmów działania. Te, które sobie z tym nie poradzą, muszą liczyć się z gigantycznymi karami nałożonymi przez UE.

źródło: gazeta.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

zasmucony...
  • zasmucony...
  • 17.05.2011 21:19

Jeśli istotnie Pani Małgorzata Szymborska powiedziała, że to gminy będą płacić unijne kary - to nic dziwnego, że Rzeczpospolitej istotnie grożą horrendalne sankcje...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.