Facebook Google+ Twitter

Warszawa: Wałęsa i Mazowiecki otrzymali statuetki Peryklesa

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-12 16:24

Na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono statuetki Peryklesa. Są one przyznawane twórcom demokracji i wolności w odrodzonej Polsce. W tym roku wyróżniono byłego prezydenta Lecha Wałęsę i byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego.

Tadeusz Mazowiecki odbierając wyróżnienie przypomniał słowa Jana Pawła II, który powiedział, że demokracja nie jest czymś danym, ale także zadanym. Podkreślił, że demokracja i wolność zawierają w sobie możliwości autodestrukcji czy wypaczenia, dlatego trzeba je ciągle doskonalić.

Były premier mówił, że krytycznie ocenia poziom współczesnej debaty w naszym kraju, gdyż - jak zaznaczył - polega ona bardziej na chęci zniszczenia przeciwnika niż na chęci rzeczywistego dialogu.

Lech Wałęsa powiedział, że demokracja składa się z trzech elementów - pierwszy to zespół praw, drugi to nastawienie ludzi i chęć korzystania z ustanowionego prawa, a trzeci to pieniądze. Były prezydent dodał, że na podstawie tych trzech elementów można także ocenić stan demokracji w Polsce. Jak powiedział, prawo pozwala, ludzie nie do końca korzystają ze swoich praw, a najgorzej jest z pieniędzmi.

Nagroda Peryklesa przyznawana jest przez Stowarzyszenie na Rzecz Demokracji. Jej pomysłodawcą był profesor Bronisław Geremek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.