Facebook Google+ Twitter

Warszawa wciąż bez nowych tramwajów

  • Źródło: Głos Wielkopolski
  • Data dodania: 2006-12-20 07:29

Pierwsze dwa tramwaje dla stolicy miały opuścić Poznań w sobotę. Stoją do dzisiaj. Poznańska Fabryka Pojazdów Szynowych nie wie, kiedy urzędnicy dopuszczą do ruchu pojazdy.

Wnętrze nowego tramwaju; fot. Robert Domżał– Odbiór techniczny planowany na czwartek i piątek odbył się, ale z powodu braku świadectwa dopuszczenia do eksploatacji warszawski inwestor wstrzymał się z odebraniem wagonów – mówi Bogdan Pohl, dyrektor Fabryki Pojazdów Szynowych HCP. – Widzieliśmy tramwaje. Spełniają wszystkie wymogi, jakie zawierała dokumentacja przetargowa. Jednym się podobają, mnie osobiście nie, ale to wyłącznie rzecz gustu. Natomiast producent musi przedstawić oryginał świadectwa dopuszczenia do ruchu – mówi Wojciech Andrzej Szydłowski, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich. Dyrekcja spodziewa się, że dokument nadejdzie lada chwila. Na sobotę zamówione były nawet specjalne naczepy do transportu.

Według producenta przyczyna opóźnienia to skutek wydłużających się procedur. Chociaż dyrektor FPS twierdzi, że spodziewa się go lada chwila, to wczoraj rzecznik Ministerstwa Transportu nie wiedział nawet, że resort ma taki dokument wydać. – To na pewno zadanie Urzędu Transportu Kolejowego – mówi Sławomir Sadowski z Ministerstwa Transportu. Jedynym usprawiedliwieniem dla urzędnika może być to, że badania potwierdzające przydatność pojazdów i bezpieczeństwo wykonuje na zlecenie ministerstwa Instytut Gospodarki Komunalnej.
– Otrzymaliśmy zapewnienie z IGK, że świadectwo będzie wydane – wyjaśnia dyrektor Bogdan Pohl.
Tramwaje, zanim zaczną wozić mieszkańców stolicy, przejdą test na stołecznych torowiskach.

fot. Robert Domżał– Obawiam się, by nie nadjechały w piątek. Z jednej strony prezent, ale z drugiej problem. I tak mam urwanie głowy, bo warszawskie media dopytują się o termin przyjazdu – dodaje rzecznik TW.
Ten termin jest coraz mniej prawdopodobny, choćby z powodu konieczności ustalenia daty transportu do stolicy.
W przyszłym roku FPS ma dostarczyć do Warszawy 28 tramwajów. Stołeczny przewoźnik przygotowuje się też do kolejnego przetargu, tym razem na co najmniej 50 wozów tramwajowych.
– Jesteśmy jak najbardziej zainteresowani udziałem w przetargu – dodaje dyrektor Pohl. Konkurentem poznaniaków będzie w tym przetargu bydgoska PESA.

Tramwaje z Cegielskiego są wysokopodłogowe. Nie chciał takich Poznań, ale Warszawa – łatająca braki w taborze – zdecydowała się na ten model. Do wiosny z poznańskich fabryk ma wyjechać także prototyp tramwaju niskopodłogowego. Zainteresowana jest nim również warszawska spółka.

Robert Domżał

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

czyli byle co

Komentarz został ukrytyrozwiń

Okropne szkaractwa te tramwaje ,, śmierdziele ''. FPS to firma krzak.

Komentarz został ukrytyrozwiń

takie brzydkie tramwaje mają jeździć! coś okropnego. Powinny być 116Na/1 !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.