Facebook Google+ Twitter

Warszawa: Więcej mieszkań komunalnych na prawym brzegu Wisły?

Czy Rada Miasta st. Warszawy przeznaczy dodatkowe 68 milionów złotych z budżetu na budownictwo mieszkaniowe? Przygotowywane zmiany umożliwią wybudowanie 400 dodatkowych lokali komunalnych, z których większości powstanie po prawej stronie Wisły.

Rok 1948. Budowa bloków mieszkalnych przy ul. Szpitalnej w Śródmieściu stolicy. / Fot. PAP/S.W. Sadowski- Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podjęła decyzję, że zwrócimy się do Rady Miasta o zwiększenie środków na budownictwo komunalne o 68 mln złotych. Program sięga daleko, poza 2010 rok. Tylko w ciągu dwóch lat, a więc w okresie lat 2009 - 2010 powstanie ponad tysiąc lokali. To tyle ile w sumie zbudowano przez ostatnie dwie kadencje - podkreślił na briefingu wiceprezydent Andrzej Jakubiak.

Głosowanie nad przyjęciem zmian do budżetu Warszawy odbędzie się 23 kwietnia na sesji Rady Miasta. Jak twierdzi Tomasz Andryszczyk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta st. Warszawy, zmiany zostaną przyjęte.

Dzięki dodatkowym pieniądzom z budżetu możliwe będzie wybudowanie budynku socjalnego przy ul. Czajki na Białołęce i budynku komunalnego przy ul. Sławińskiego na Woli. Powstaną budynki komunalno-socjalne na ul. Jagiellońskiej i 2 dodatkowe bloki w dzielnicy Wesoła. W latach 2003-2006 miasto wybudowało jedynie 308 mieszkań. W 2008 r. - 315

Propozycja zmian do budżetu zbiegła się w czasie z protestami lokatorów kamienic zwróconych właścicielom.
- Rada miasta jest między młotem a kowadłem. Musimy zapewnić pomoc ludziom, którzy nie radzą sobie z utrzymaniem mieszkań w kamienicach prywatnych, a z drugiej strony musimy oddać budynki w ręce ich poprzednich właścicieli. Protesty nie miały jednak wpływu na plany budżetowe Warszawy. Pracujemy nad zmianami prawnymi, które mają wprowadzić osłony dla lokatorów kamienic zwróconych właścicielom - mówi Tomasz Andryszczyk.

Rada Miasta na inwestycje mieszkaniowe na Pradze Północ ma zamiar przeznaczyć dodatkowe 30 mln zł. Już w drugiej połowie roku przy ul. Białobrzeskiej 51 rozpocznie się budowa 69 mieszkań. Będą to pierwsze nowe lokale komunalne w tej dzielnicy od zakończenia II wojny światowej.

Kluczową kwestią będzie sposób przyznawania lokali komunalnych oczekującym, a jest ich ponad 5 tysięcy. Ratusz pracuje nad projektem uchwały, który ma wprowadzić zmiany w dotychczasowych zasadach wynajmowania mieszkań socjalnych. Mają one zawierać dodatkowe preferencje dla lokatorów budynków zwróconych byłym właścicielom.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.